DOĞRU TANSİYON ÖLÇÜMÜ NASIL OLMALI

Ülkemizde 15 milyon insanın tansiyonun yüksek olduğu belirlenmiştir. Kan basıncının doğru ölçülmesi gerekir. Düzenli ölçmek hastanın iyileşmesini hızlandırabileceği gibi yanlış ölçüldüğü takdirde yavaşlatabilir. Bu da hastanın tehdit altına girmesine sebep olur. O yüzden tansiyon ölçümü düzenli yapılmalı ayrıca bilinçli insanlar tarafından yaptırılmalıdır.
DOĞRU TANSİYON ÖLÇÜMÜ NASIL OLMALI
Doğru tansiyon ölçümünde ölçen kadar tansiyon aletinin de güvenilir olması çok önemlidir.

Profesyonel Cihazlar Kullanılmalı

Evlerde kullanılan ve hemen hemen her yerde satılan tansiyon aletlerine güvenmek zordur. Tansiyon ölçerken en sağlıklı klasik tansiyon aletiyle ölçülür. Dijital aletler pratik ama doğru sonuç göstermeyebilir. Bunun için manuel tansiyon aletleri tercih edilmelidir. Dijital aletlerin doğru sonuç göstermemesinin yanında kolay bozulabilmesi de olumsuz bir özellik olarak karşımıza çıkar. Bilekten ölçülen tansiyon aletleri şu yönden olumsuzdur. Bilekten ölçülürken büyük tansiyon daha yüksek gösterebiliyor.

Güvenilir tansiyon aletini bulabilmek zordur. Tansiyon aletinin Avrupa Hipertansiyon Kurumundan uygun olduğuna dair belgesi olması gerekmektedir. Tansiyon aletini eczanelerden almak ve doktorumuza danışarak almakta fayda vardır. Aldığımız tansiyon aletini kullanmadan önce kullanma kılavuzu dikkatle okunmalıdır. Ve alet pilli ise güvenilir zayıf olmayan piller tercih edilmelidir. Güvendiğimiz bir tansiyon aletinden sonra dikkatli ve kurallara uygun bir ölçüm yapılmalıdır

Hastanın Dinlenmesi Önemlidir

Ölçüm sırasında öncelikle hastanın 5 dakika kadar dinlenmiş olması gerekir. Ayrıca koşma, yürüyüş, yemek yeme, konuşma bunların hiçbiri olmamalıdır. Tansiyon ölçümü yapılacak kişinin ölçümden son yarım saat içinde de kahve, alkollü içecek, çay, kola, sigara içmemiş olmasına özen gösterilmesi gerekir. Daha sonra kişi dik bir şekilde oturtulmalıdır. Yatarak, uzanarak, ayakta, bacak bacak üstünde ölçüm pek doğru değildir.

Hastanın sırtını hafif yaslayarak destek aldırmalı ve ayaklarını serbest aşağıya bırakması söylenmelidir. Genelde yanlış bilinen bir şey daha vardır. Tansiyon ölçümünde kıyafet geriye çekilerek kol sıkıştırılır bu yanlış bir ölçümdür. Doğru olan kolun tamamen çıplak halde ölçümünün yapılmasıdır. Ve bu şekilde yapılan tansiyon ölçümü daha doğru sonuca ulaşmamızı sağlar. Kişi kolunu kalp hizasında tutarak ölçümü yapılmalıdır. Tansiyon aletini dirseğin üstüne yerleştirmeli ve kişiye konuşmaması gerektiği hatırlatılmalıdır. Ölçüm iki koldan da yapılabilir.

Hangi kolda daha yüksek çıktıysa takipler o koldan yapılmaya devam edilmelidir. Normalde sağ kolda sol kola göre kan basıncı yüksek olabilir. Sol kolda tansiyon yüksek olunca, sağ kolun atardamarında daralma düşünülebilir. Ölçümler 2 dakika arayla yapılabilir. Çıkan sonuçlar hemen hemen eşit olmalı ya da en fazla 5 mmHg fark olabilir. Fazla fark olursa cihazın bozuk olduğu düşünülebilir.

Yorumlar