BOYUN SARKMASI NEDİR?

Boyun sarkması; boyun derisinin normal görünümünden çıkarak, boyun bölgesindeki etlerin sarkması derinin zamanla elastikiyetinin kaybolması ile başlayan bir cilt problemidir. Boyun bölgesindeki deri yapısının ince olması nedeni ile daha erken deformasyon olur. Genetik yapı, duruş, oturuş bozukluğu, beslenme, ten rengi ve bakımın ihmal edilmesi boyun bölgesinde erken yaşlanmaya yol açıyor.
BOYUN SARKMASI NEDİR?
Salgı bezlerinden fakir bir cilt yapısının olmasına bağlı olarak yenilenme yeteneği daha azdır.
Birçok insan geçip giden yıllara rağmen, fiziksel görünümünü korumak için bazı alternatif yollara başvursa da fiziksel görüntüsünde oluşan deformelerin önüne geçmek kolay olmuyor.

Gıdının zaman içeresinde belirginleşmesi, tavuk eti görünümünün oluşması, boyun sarkmalarının oluşmaya başlamasının işaretlerindendir. Bu tarz belirtiler sizi rahatsız edecektir. Bunun için uzman hekim desteğinin alınması gerekecektir.

Boyun Sarkmasının Sebepleri

Boyun sarkmasıyla ilgili birçok teori vardır. İlerleyen yaşa bağlı olduğu bilinen ilk sebeplerden biridir. Boyun bölgesinde bulunan dokunun yaşa bağlı olarak elastikiyet kaybı ve altındaki yağ dokusunun aşağıya doğru sarkmaya çalışmasıdır.

Boyun sarkmalarında yer çekiminde etkilidir. Çok güçlü yer çekimi etkisi altında kalması yüzümüzde oluşan deformasyonların en büyük sebebidir. Bu tarz etkiler görüldüğünde mutlaka uzman bir hekimden destek alınması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fazla Kilo Etken Midir?

Fazla kiloya bağlı olarak boyun sarkmaları oluşabiliyor. Kilo alımıyla beraber boyun bölgesinde kalınlaşma, kilo kaybıyla da deride gevşemelerin oluşması, boyun bölgesinde sarkmaların sebeplerindendir. Yüzümüze oranla, boynumuzda bulunan yağ hücreleri daha azdır. Yüz derimizden daha ince ve hassas yapıya sahip olmasınaboyun bölgesinde sarkma sebebidir. Duruş, oturuş bozukluğuda boyun sarkmalarına etkendir.

Bu daha çok masa başında çalışan, sürekli başları öne doğru, göğüs hizasına eğilerek, çalıştıkları için ilerleyen zamanda boyun sarkmaları kaçınılmazdır. Yüz mimikleri ile beraber derinin devamlı belli bir güce karşı koyması da boyun sarkmalarının sebeplerindendir diyebiliriz. Kilolarınızdan kurtulmak istediğinizde uzman bir diyetisyenden hizmet alabilirsiniz. Masa başında çalışan insanlar bu konuya daha fazla dikkat etmelidir. Oturulan koltuk profesyonel bir modelden seçilmesi gerekir.

Yorumlar