ASTIM RAHATSIZLIKLARINDA EN YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Astım, havayollarının bir takım çevresel faktörlere karşı aşırı duyarlı olup daralmasıyla ortaya çıkan ve değişen süreyle ataklar gösteren bir akciğer hastalığıdır. Astım, her yaştaki insanı etkileyebilir fakat çocukluk döneminde daha çok ortaya çıkar. Bazı astım hastalarının geçirdiği ataklar haricinde farklı bir şikayeti mevcut değilken bazılarında ise nefes darlığı, göğüste sıkışma, öksürük, hırıltılı solunum gibi şikayetler görülmektedir.
ASTIM RAHATSIZLIKLARINDA EN YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Astım atakları gün içine oranla geceleri daha fazla ortaya çıkar, hasta tedavisini uyguladığında şikayetleri azalıp hastalıkta gerileme görülebilir. Tedavi olmayan veya düzensiz bir şekilde tedavisini yaptıran hastalarda astım atağı ve şiddeti daha çok meydana gelir.

Rahatlatıcı İlaç Kullanımı

Astım, çok ileri bir seviyeye ulaşmadığı sürece kolay bir şekilde kontrol altına alınıp tedavisi sağlanabilen bir hastalıktır. Astım hastaları tedavilerini düzenli bir şekilde yaptırdığında yaşamı olumsuz yönde etkilemezken düzensiz veya eksik yapılan tedavi hastalığın ilerlemesine, atak şiddetinin artmasına sebep olabilir.

Bu da hastanın birçok şikayetlerle yaşamını devam ettirmesine neden olur. Tedavide en önemli kısım hastanın duyarlı olduğu alerjenlerden uzaklaşmasıdır. Daha sonraki kısım ise ilaçlardır. Kullanılan ilaçlar genellikle solunum yoluyla uygulanır ve iki grupta incelenebilir.

İlk grupta hastayı rahatlatıcı ilaçlar kullanılır. Bu grupta kullanılan ilaçların hastalığı tedavi etme veya hastalığı kontrol altında tutma gibi bir etkisi yoktur. Bu ilaçlar solunum yoluyla kullanılan atak belirtileri ortaya çıktığında doktorun belirlediği şekilde kullanılması tavsiye edilen ilaçlardır. Etkisi kısa sürede kendisini gösterir, hastanın hırıltılı solunumu ve nefes darlığı azalır. Bir diğer grupta ise hastalığı tedavi edici ve kontrol altında tutucu ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçların çoğu solunum yoluyla kullanılırken tablet şeklinde kullanılan ilaçlar da önerilmektedir.

Astım Hastalığına İyi Gelecek Bazı Diğer Önlemler

•    Sigara dumanından uzak durulmalı
•    Kokulu deterjan, deodorant vs. kullanılmamalı
•    Polenlerin fazla olduğu dönemlerde alerji ilaçları kullanılmalı
•    Yaşam alanı olarak seçilen yerlerin nem oranları düşük tutulmalı
•    Evcil hayvanlara alerji mevcutsa evde hayvan beslenmemeli
•    Yatak malzemeleri sentetik olmalı
•    Yatak odasında kilim, halı vs. bulundurulmamalı
•    Ev sürekli havalandırılmalı
•    Alerjenlerin havaya karışımına sebep olan bahçe işlerinden uzak durulmalı (çim biçme…)

Yorumlar