ALERJİK BRONŞİTE İYİ GELEN BİTKİLER NELERDİR?

Vücudunuzun farkında olup neye reaksiyon gösterdiğinizi bilirseniz bu hastalıkla rahat bir şekilde savaşabilirsiniz. Mesela solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için yaptıracağınız grip aşısı ile ilk adımı atabilirsiniz. Sigara içilen bir ortamdan uzak durursanız, saatlerce süren öksürük nöbetleri geçirmezsiniz.
ALERJİK BRONŞİTE İYİ GELEN BİTKİLER NELERDİR?
Bu iki durumla da karşı karşıya kalırsanız önceden alerjik bronşit öksürüğüne ne iyi gelir diye araştırmalarınızı yapıp, kendinizi hazırlayabilirsiniz. Mesela keten tohumu ve hatmi çiçeğinden birer tutam koyup kaynatıp içebilirsiniz.

Keten tohumunu ayrıca balla karıştırıp yemekten bir saat önce içerseniz, öksürüğünüzü önlemiş olursunuz. Soğan kabuğu ya da ayva yapraklarını kaynatıp içebilirsiniz. Melisa otunu kaynatıp suyunu içerseniz ya da melisa otunu balla karıştırıp, her sabah bir tatlı kaşığı nefes darlığınızı önlemiş olabilirsiniz. Ayrıca doktor tarafından verilen ilaçların dozlarını iyi ayarlar ve dikkatle kullanırsanız hastalığınızın şiddetinin azaldığını görebilirsiniz.

Akut ve kronik diye nitelendirilen, bu hastalık solunum yollarının iltihaplanması şeklinde açıklanmaktadır. Bu kapsamda akut solunun yollarında mikrop ve kimyasal maddelerin iltihap yapmasıyla genellikle yetişkinlerde görülürken, kronik bronşit öksürük, balgam ve nefes darlığına kadar giden ve bağışıklık sistemini zayıflatan bir hal alır. Astım bronşite iyi gelen bitkiler ve nefes darlığından kurtulmak için çözüm arayanlar burada tavsiye edilen bitkisel kürlerle rahatlama sağlayacaklardır.

Hangi Bitkiler İyi Gelir

Keçiboynuzu: insan sağlığı için oldukça fazla özelliklere sahip olmasının nedeni içindeki gallik asit etkin maddesidir. Hem nefes darlığına, hem alerjik astıma ve şiddetli öksürüğe iyi gelen keçiboynuzu, bulunmaz bir nimettir. 5-6 adet keçiboynuzunu 8 dk. kaynatarak aç karnına tüketebilirsiniz. Gallik asit, alerjiye karşı, astıma karşı, bronşite karşı, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, kansere karşı, antiseptik ve mikroplara karşı vb. oldukça etkili bir madde olduğu için faydasını göreceksiniz. Sarımsak: gün içerisinde fırsat buldukça sarımsak yemek, tedaviye fazlaca katkıda bulunacaktır.

İçerisinde hem antiviral hem de anti bakteriyel kimyasal olduğu için faydasını göreceksiniz
Isırgan: Kökündeki suyu yada yapraklarını şeker ve balla karıştırılarak tüketilirse astım bronşite iyi geldiği söylenmektedir.

Bunların haricinde kendinizi tanıyarak neyin yarayıp yaramadığı konusunda bilinçli olursanız, rahat ve astım bronşite yakalanmadan kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Doğadaki tüm bitkilerden faydalanabiliriz ancak, bu tür bitkisel kürlerin içindeki etkin maddelerin kaybolmaması için doz ayarlarına dikkatle uymak gerekmektedir. Aynı zamanda yapılan kürlerin 1-2 yada 3 hafta kullanılıp bir süre ara verilmesi 1 hafta sonra tekrar başlanması uygundur.

Yorumlar