TESBİHİN İNSAN SAĞLIĞINA YARARLANIRINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Osmanlı ve Selçuklulara kadar uzanan tesbih tarihi orijinalleri üzerinde sadık kalma yoluyla ilerleme kaydetmiştir. Tesbihlerin insan sağlığına özellikle de ruh sağlığına rahatlama getirdiği, huzur sağladığı kanıtlanmış bir gerçektir. Kuka tesbih, bu modeller tam bir stres tesbihi olarak bilinir ve adlandırılır. Aynı zamanda çok da sağlam bir modeldir.
TESBİHİN İNSAN SAĞLIĞINA YARARLANIRINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Osmanlı zamanlarında en çok kullanılan modeller arasındadır. Bu tesbihler avuç içinde ovalandığı zaman tatlı bir koku oluşur.

Kehribar Taşı Tesbih Faydaları

Kehribar tesbih denilince ise tercih edilen kişiler kadınlar olarak ön plana çıkmaktadır. Kehribarın tiroid bezi çalışması ya da guatr hastalıklarında engelleyici faktörünün olması da cabası. Bu tarz tesbihlerin özelliği milyonlarda yıl toprak altında kalıp daha sonra çam sakızının fosileşmiş halidir. Özellikle sol elde tutulduğu zaman vücuttaki elektriği boşaltma özelliği vardır. Kalbe ve beyne verdiği ferahlık hissi de ekstrasıdır.

Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan yararları mevcuttur. Vücuttaki ağrılara karşı iyi gelen bir taştır. Vücutta ağrıyan bölgeye konulan kehribar taşı anında ağrıyı hafifletir. Guatr 'a iyi geldiği tespit edilmiştir. Tarih boyunca bu açıdan kullanımlar günümüze kadar gelmiştir. Vücuttaki negatif enerjiyi yok etmek amaçlı kullanılır.

Kuka Tesbih Özellikleri

Kuka tesbih kuka ağacının kendisi değil meyvesinden elde edilir. Bu meyve bir hindistan cevizi büyüklüğünde ve sertliğindedir. Bu sebeple son derece dayanıklı bir maddedir. Kuka ağacı Türkiye de bulunmaz Endonezya ya da Hindistan gibi ülkelerde bulunan bir ağaç tipidir. Gümüş madeni insan sağlığına yararlı olduğu bilinmektir. Buna paralel gümüş tesbih kullanımı ise insan sağlığında özellikle kan akışı hızlandırmasında, kaşıntılarda, sedef hastalıklarında etkili olduğu söylenmiştir. Gümüş insan vücudundaki kötü enerjiyi de dışa atmada verimlidir böylelikle birey kendini çok daha rahat ve huzurlu hissetmektedir. Işığı çok iyi yansıtma özelliği de vardır.

Yorumlar