KAYINVALİDENİZİ ANNENİZDEN AYIRMAYIN PSİKOLOJİNİZİ BOZMAYIN

Özellikle Türk toplumunda evlilik kutsal bir müessesedir. Evlenmek kutsal olmakla beraber evlendikten sonra aile bağları genişler. İki aile tek bir aileye bürünür. Bu aile birleşmesinde en sık sorun çıkaran veya sorun yaşayan taraflar kaynana gelin ikilisi olmaktadır. Bu da evi huzursuz eden etkenlerin başında gelir.
KAYINVALİDENİZİ ANNENİZDEN AYIRMAYIN PSİKOLOJİNİZİ BOZMAYIN
Geçmişten günümüze bu çatışma güncelliğini koruyarak devam etmektedir. Bu durumda anlayışlı olmak ve çözüme gitmek en etkili yöntemler arasında yer alacaktır.

Kaynana Ve Gelinlerin Anlaşamama Sebepleri

Kaynana ve gelinler belki de yüz yıllardır anlaşamaz. Bu herkes için geçerli olmasa da genelde görülen bir durumdur. Özellikle evin tek erkeği olan damat evlendikten sonra anneleri tarafından rahat bırakılmaz. Fedakâr anneler oğlunu kaybetmişçesine davranarak geline arşı cephe alabilir. Oğlunu emanet etmekte tereddütte kalabilir. Bunun yanı sıra gelin ve gelin tarafı da damadın artık anne evinden ayrıldığını ve kendi evi ve ayrı sorumlulukları olduğunu kabul etmek ve ettirmek isterler. Kısacası gelin ve kaynana arasındaki en büyük sorun kıskançlık temellidir. Anne gelinini kıskanır. Gelinde kaynanayı kıskanır. Bu durumda arada kalacak olan çocuğun dikkatli davranması ve taviz vermemesi gerekir. Sorunlara direk müdahale etmektense bu sizin sorununuz diyerek ortadan çıkması daha sağlıklı bir sonucun alınmasına yardımcı olunacaktır. Bu sayede psikolojik olarak da kendisini rahat hissedecektir.

Kaynana Gelin Arasındaki Sorunların Çözümü Nasıl Olur?

Kayın valide eşinizin annesi olduğuna göre birleştirdiğiniz hayatlarınızın sonucunda sizin de anneniz sayılır. Bu nedenle anne sevgisi ve saygısı göstermeniz onun da hoşuna gidecektir. Kıyamadığı, uzun yıllar göz bebeği olan oğlunu başkasına emanet etmek ve evinden ayrıldığını düşünmek onu üzdüğü için oğlunun emin ellerde olduğunu hissettirmeniz aranızdaki soğukluğu yok edebilir. Kayın validelere düşen paya gelirsek bu aşamada da gelininizin kızınız olduğunu kabul etmek ve hissettirmek gelininizin size arşı olan tutumunu yumuşatır ve size karşı sevgisini arttırır. Kızı olarak görmek tüm sorunları ortadan kaldırır ve ortak çözüm noktasında iletişimi de oldukça güçlendirir.

Yorumlar