DÜZENLİ SPOR YAPMANIN VÜCUDA ETKİLERİ

Merhabalar, günümüzde birçoğumuz, zayıflamak için ilk olarak ya diyete ya da spora başvuruyoruz. Ancak dediğim gibi birçoğumuzun bu azmi, yalnızca fazla kilolardan kurtulmak için değil mi? Oysa sağlıklı bir yaşam sürmek için spor bir bireyin her daim hayatında yer almalıdır. Hadi gelin hep birlikte itiraf edelim, başımız sıkışınca spor yapmak aklımıza geliyor değil mi? Ya sağlığımız tehlikedeyken bir doktor önerisi alarak spora başlıyoruz ya da fazla kilolardan kurtulmak için sporu tercih ediyoruz. Bunların dışında spor yapmak için hep bir bahanemiz var.
DÜZENLİ SPOR YAPMANIN VÜCUDA ETKİLERİ
Ya işler çok yoğun vakit bulamıyoruz ya da spor güzel ve faydalı bir aktivede diyip, kenarı çekiliyoruz. Bütün bunların sonucunda da sağlığımızı her zaman olduğu gibi erteliyoruz. Oysa her şeyin başı, sağlık değil midir? İşte bu sebepten de bugün siz okuyucularımız için son derece faydalı olacağını düşündüğüm “Düzenli spor yapmanın vücuda etkileri” adlı bir konuyu ele alacağım. Şimdi dilerseniz anlatımıma düzenli ve doğru sporun açıklamasını yaparak başlamak istiyorum.

Düzenli Ve Doğru Spor Yapmak

Evet, biraz ilginç bir açıklama olarak gelebilir ama yinede söylemek istiyorum. Doğru spor, düzenli yapılan spordur. Tıpkı düzenli beslenmek gibi sporunda düzenli yapılanı makbuldür. Neden mi? Çünkü sadece belli sebeplerden olayı spor yapıldığı zaman, vücudun alışması zaman alır. O sizin spor için ayırdığınız zaman dilimi de vücudunuzun alışmasına yetmeyebilir. Eğer, sporun bedenimize ve ruhumuza iyi gelmesini istiyorsak, belli bir düzen belirlememiz şart! Bu düzen için sabah erken saat her zaman için idealdir. Sabah 6-7-8 saatleri spor yapmak için uygun saat dilimleridir. Düzenli bir şekilde her gün yapılan spor, bizi birçok hastalıktan korur.

Kişi dayanıklı bir vücuda ve zihne sahip olur. Ayrıca vücudu daha güzel bir şekle oturur ve kilo alımı gibi bir problemde yaşamaz. Düzenli Spor yapmanın vücuda etkilerini, saymakla elbette bitiremeyiz. Ancak bunu atalarımızın söylediği gibi özetlemek gerekirse, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sporu sürekli hayatımızda erteleriz ama spor, sürekli zinde olmamızı ve enerjimizi kaybetmememizi sağlar. Tabi buda bizleri pasif ve sıradan bir hayat tarzından kurtarır.

NOT: Zayıflamak isteyenler için söylemek istediğim, çok önemli bir detay daha var. Spor yaparken ilk 15-16 dakikada vücudumuz yalnızca karbonhidrat ve şeker yakıyor. 30-35 dakikada ise vücut tamamen yağ yakmaya başlıyor. İşte sporu bırakmamak için sizlere bir önemli neden daha…

Yorumlar