DİŞ SIKMA NEDİR? VE KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Genellikle uyku esnasında, farkında olmadan diş sıkma sorunu ortaya çıkabilir. Genellikle gece ortaya çıkan diş sıkma sorunu, gündüz de belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde çoğu kişide görülebilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Depresyon, stres ve aşırı yorgunluk sonucunda, kişilerde diş sıkma sorunu ortaya çıkmaktadır. Stres her hastalığın sebebi olduğu gibi, diş sıkma sorununun da başlıca sebeplerinden biridir.
DİŞ SIKMA NEDİR VE KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Çene kasları; çiğneme ve yutkunma dışında, stresli durumlarda dişlerin sıkılmasıyla, dişlere zarar vermektedir. Kişi, günün yorgunluğu ve stresiyle uykuya daldığında, farkında olmadan dişlerini gıcırdatıp, sıkma davranışında bulunur. Sabah uyandığında ise, dişlerini sıktığının ve gıcırdattığının farkında olmadan, çene ağrısından şikâyetçi olur.

Diş Sıkma Kimlerde Görülür?

Diş sıkma ve gıcırdatma hastalığının belli bir görülme yaşı bulunmamaktadır. Genellikle yetişkinlerde görüldüğü bilinir. Aşırı stres ve yorgunluk sonucu, geceleri uykuda diş sıkma ve gıcırdatma sorunu ortaya çıkar. Hastaların çoğu bu durumun farkında olmadığından dolayı, çene ağrısı ve diş zedelenmesi gibi şikâyetlerde bulunurlar. Bu şikâyetler belirgin hale gelmediği sürece, hasta gece diş gıcırdatma ve diş sıkma sorunu olduğunu anlayamaz. Diş sıkma, yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık olmasından dolayı, çoğu kişi bu konuda tedavi olmak için bir doktora danışmaz. Diş sıkma rahatsızlık olarak görülmez, geçici davranış bozukluğu olarak görülür. Diş ve çenenin zarar görmemesi açısından, uzman kişilerden destek alınması doğru olacaktır.

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Tedavisi Nedir?

Diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlığı, geçici davranış bozuklukları olsa da, kişide bazı şikâyetlere yol açmaktadır. Geçici de olsa, bu rahatsızlığın tedavisinin yapılması gerekir. Aşırı yorgunluk ve stresin önüne geçmek için doktor kontrolünde sakinleştirici ilaç kullanımı, diş sıkma ve gıcırdatmayı engelleyecektir. Bunun dışında, diş sıkmayı engellemek için, farklı aparey seçenekleri bulunmaktadır. Apareyler, diş sıkma esnasında dişlerin zedelenmesini engellemektedir. Stresten uzak kalmak, birçok hastalığın oluşumunu engellemektedir. Daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için, stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Stres ve baskı altında kalan kişi, gece savunmasızca uykuda bu rahatsızlığa maruz kalarak, günlük hayatını verimli yaşayamamaktadır. Çoğu kişi farkında olmadan geçici şikayetler yaşamaktadır. 

Yorumlar