BURUN KANAMASI İHMALE GELMEZ!

Burun kanamaları genelde her yaş grubunda görülebilen bir durum olmasına rağmen karşılaşıldığında hele hele bu bir çocuksa çok fazla panik olunur. Bazen sebepleri olarak ufak detaylar olsa da bazen de tümör, yüksek tansiyon gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Burun kanaması nedenleri olarak özellikle çocuklarda bir burun karıştırma durumu çok fazla söz konusu olduğundan sık sık yaşanır. Burnun bir travmaya maruz kalması da nedenler arasındadır. Mesela yüzme ya da dalmada oluşan basınçla burun kanaması meydana gelebilir.
BURUN KANAMASI İHMALE GELMEZ!
Burnun içindeki eğrilik durumları da burun kanamalarına nedendir. Bu eğrilik düzeltildiği takdirde kanama sona erer. Çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonu çok sık yaşanır. Özellikle kış aylarında ısıtmadan dolayı oluşan kuru ortamlarda bu durum sıkça yaşanır. Hormonal nedenler ki bunlardan en görüleni hamilelik dönemindedir, burun kanamalarına çok rastlanır. Kalp damar hastalıkları da burun kanamalarında etkendir. Ve belki de en önemlisi var olan tümöre istinaden oluşan burun kanamaları nedenlerden bir başkasıdır.

Burun Kanamalarında Tedaviler

Burun kanaması tedavilerinde kanamanın durmadığı zamanlarda bir tampondan yardım alınabilir. Eğer kanama durmaz ya da daha fazlalaşırsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kanamaya yol açan damarların tespiti sorunu çözmede etkili olacaktır. Çocuklar genelde oyun oynarlarken deyim yerindeyse kendilerinden geçerler. Birbirlerine çarpmalar, sağa sola çarpmalar ya da düşmeler sonucunda burun kanamaları oluşabilmektedir. Ya da çocuklarda burna parmak sokmak ya da bir cisim sokmak sebebi ile de kanamalar oluşabilmektedir. Burun kanamalarında çoğu zaman teste gerek duyulmaz. Bu durumların başı ve tüm detaylarının ilgili doktora aktarılması tedavi süreci için çok önemlidir. Çünkü tekrarlayan kanamalar için bir kan sayımı tetkiki çoğu zaman gerekli olandır. Bunun dışındaki geçici kanamalarda tampon kullanımı olabilir. Burun kanamaları için iyi bir Kulak Burun Boğaz uzmanına gidilmelidir ve kesinlikle tedaviye başlanılmalıdır.

Çocuklarda Gece Uykularında Oluşan Kanamalar

Alerji durumları, kuru hava özellikle kış aylarında odalar sıcak tutulduğundan buhar makinesi iyi bir yardımcı olacaktır, soğuk algınlığı, şiddetli hapşırmalar, ateşli hastalıklar ya da lösemi hastalığı belirtisi olarak bu kanamalar yaşanabilir.

•    Burun kanamaları genelde çocuklarda sık görülür, yaşanan çarpışmalar ve düşmeler başlıca etkilerdir.

•    Burun kanamaları bazen ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden kontrol ettirilmesi önemlidir.

•    Burun kanaması sırasında ilk yapılacak şey çocuğu sakinleştirmek sonrasında ufak bir tampon yardımıyla en yakın sağlık kuruluşuna gitmektir.

•    Burun kanamaları için Kulak Burun Boğaz uzmanı şarttır.

Çocuğun burun kanaması durumunda bir ebeveynin yapması gereken çocuğu öncelikle sakinleştirmektir. Ufak bir tampon ya da bir mendil yardımıyla mini bir baskı uygulanarak durması için sağlama yapılır. Bu sağlanamazsa hemen bir hastaneye götürülmelidir.

Yorumlar