Türkiye’de Emlak Sektörünün Geleceği Nedir?

Her sektörde olduğu gibi emlak sektörü de zamanın ihtiyaç ve isteklerine göre değişip bu istekleri karşılayacak şekilde rotasyona uğrayacaktır.
Türkiye’de Emlak Sektörünün Geleceği Nedir?
Özellikle teknolojinin gelişimi ile hızla değişen dünyamızla birlikte emlak sektörü de hızla gelişecektir. Bu kadar hızla gelişen sektör büyümeye bağlı olarak Türkiye’de ekonominin büyük bir kısmını etkileyen sektör haline gelmiştir.

Gayrimenkul sektörüne gün geçtikçe artan yatırımların sonucunda birçok yeni proje geliştirilmiş ve uygulamaya konulmuştur. Emlak sektörü bu yatırımların sonucunda pozitif ve somut gelişimler göstermiştir.

Teknolojinin Emlak Sektörüne Etkisi

Hayatın akışı gözle görülecek derecede değiştiren teknoloji eski usul emlak sektörünü de olumlu yönde etkilemiştir.

• Sanal gerçeklik ile uzaktan evi gezmek mümkün olacaktır. Bir uygulama ile evde bulunuyormuş hissi verilecektir.

• Drone ile çekimler yapılacak ve evin havadan görselleri çekilecektir bu yenilik emlak sektöründeki müşterilerin en büyük merakı olan evin çevresini tek tıkla öğrenme imkanı sağlayacaktır.

• Son zamanlarda oldukça revaçta olan telefon uygulamaları ile tek tıkla ev kiralama, satın alma, kontrat yapma evin adresinin kolay bulunması için adres ekleme gibi yenilikler daha çok kullanılacaktır ve hem müşterinin hem gayrimenkul sektörü oldukça rahatlayacaktır.

• Sosyal medya ve müşterinin tercihlerine göre müşteriye uygun evleri sistem bulup müşteriye ileti yoluyla bildirimi sağlanabilecektir.

Türkiye’de Emlak Sektörü

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde şehirleşme ve köyden kente göç ile birlikte sürekli yeni projeler hayat geçmektedir. Bu hızlı gelişimin sonucunda eski harabe bina ve yapılar kentsel dönüşüm ile dönüşümü sağlanmaktadır. Real Estate 2020:Building the future raporuna göre Türkiye gibi özellikle gelişen ülkelerde Pazar genişleyeceği ve büyüme sağlayacağı görülmektedir.

Bir diğer göze çarpan nokta ise emlak sektöründeki bu fırsatlar ile yatırımlar çoğalacak ve gelişim devam edeceğidir. Verilere göre 2020 yılında yüzde 55 gibi devasa bir büyüme gerçekleşecektir. Bu yatırımların dışında az da olsa gayrimenkul sektörünü geriye çekecek nedenler vardır. Her cinste de evlenme yaşının geç olması, çocuksuz ailelerin artması veya az çocuklu ailelerin artması ve ülkenin 65 yaş üstü bireyin fazlalaşıp ülkenin yaşlanması gayrimenkulü olumsuz etkileyecek sebeplerden bir kaçıdır.

Yorumlar