SEZARYEN SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NASIL OLMALI

Gebelik ve doğum aşamaları kadında hem vücudu hem ruhsal dengeyi hareketlendiren önemli dönemlerdendir. Hele hele doğum tipi sezaryen olarak planlandıysa sonrasındaki iyileşme süreci artı bir önemli dönemdir. Sezaryen doğumu sonrasından yaraların iyileşmesi durumu 6 haftaya kadar sürebilir. Bu dönemde kadının bakmakta zorunda olduğu bebeğinin dışında kendisine de aşırı dikkatle bir bakım yapmalıdır.
SEZARYEN SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NASIL OLMALI
Sezaryen iyileşmesi sırasında kadın kendini bitkin hisseder, bu dönemde mutlaka yardımcıya ihtiyacı vardır. Sezaryenli bir kadın mümkün olduğunca dinlenmelidir, ev işlerini deyim yerindeyse umursamamalıdır, bir şey kaldırma gibi durumlardan kesinlikle uzak durmalıdır. Öksürme, hapşırma gibi durumlarda karın bölgesi tutulmalıdır. Yaşanan ağrılar olabilir ki bu da doktor kontrolünde alınacak ağrı kesicilerle giderilebilir.

Sezaryen Sonrası Oluşabilecek Durumlar

Sezaryen doğum sonrasında iyileşme döneminde kadında bazı sorunlar oluşabilir. Bunlardan bazıları vajinal akıntılardır. Bu akıntılarla birlikte kadında ateş yükselmesi söz konusu olursa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Doğum sonrasında kasılmaların yaşanması normaldir. Ancak bu kasılmalar şiddetlenirse dikkate alınmalıdır. Göğüslerde acı durumları yaşanabilir. Ameliyat sonrası kadınlar kendilerine iyi bakmalı ve evde tek başlarına kalmamalıdır. Bunun için kendilerine yardımcı olacak birinin mutlaka bulunması gerekir. Bu sayede tedavi süreci de hız kazanacaktır.

Sezaryen Sonrası Bakım

Sezaryen sonrası yara bakımı çok önemlidir. İlk dönemler kadın doğum uzmanı tarafından zaten kadın pansumana ve kontrole çağırılır. Sonrasındaki bakım ise kadının inisiyatifi altında olup yeterli bilgi aktarılır. Özellikle enfeksiyon olabilecek durumlar tehlike yaratacağından bu konuda titizlik gösterilmesi önem taşır. Yaranın kırmızı veya şiş olması, kanama olması, ateş yükselmesi, yaranın acıması gibi durumlar enfeksiyon belirtisidir. Sezaryen sonrası bakım denildiğinde; operasyon sonrası hasta 2 gün hastanede tutulur. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra eve çıkarılır ancak evde yapması ve yapmaması gerekenler belirtilir. Operasyon sonrası yaşanacak ağrılar ya da sıkıntıların durumu hakkında detaylı bilgi verilir. Sezaryen doğum normal doğuma göre sonrasında sıkıntılar yaşanan bir durum olduğundan kadının hassas bir bakıma ihtiyacı vardır. Bakım ne kadar iyi olursa sıkıntılar o kadar çabuk yok olacaktır.

Yorumlar