KARI KOCA SORUNLARI NASIL AŞILIR?

Hayatta birçok çift çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak tartışmaktadır. Bazen ortaya çıkan bu sorunlara karşı çözüm bulamayabilirler. Böyle durumlarda üçüncü kişilerden yardım almaları gerekebilir. İki kişinin kendi içerisinde çözümlenemeyen sorunları, bazen üçüncü kişiler tarafından görülerek, yardımcı olunabilir. Çiftler evlendikten sonra, aynı çatı altında yaşamaya başladıklarında, iki farklı kişiliğin bir arada yaşayabilmesi için, karşılıklı iletişim dili çok önemlidir.
KARI KOCA SORUNLARI NASIL AŞILIR?
İlişkilerde ilk çözüm aranması gereken konu budur. Karşılıklı konuşma sırasında, söylenen sözler karşı tarafından yanlış yorumlanıyorsa, soruna yol açabilmektedir. Kısaca, karı koca sorunları arasında iletişimin yeri büyüktür. Karı koca ilişkisinin temel yapısını sevgi ve aşk belirlemez. İlişkinin temel yapısını belirleyen unsurlar, hoşgörü, anlayış ve güvendir.

Aile için tartışmalar yaşanabilir. Bu tartışmaları sevgi ile çözmek en iyi yol olacaktır. Bunun için sevdi dilini her zaman ön plana almaya gayret edin. Kızgınlıkla kalp kırmamaya da özen gösterin.

Bazen İyi Bir Dinleyici Olmak Yetmez

Eşler, uzun bir yaşamı beraber geçirmek üzere yola çıkarlar. Bu uzun süren yolculukta, sadakat, anlayış ve birbirlerinin ihtiyaçlarını giderme gibi önemli unsurlar bulunmaktadır. Saygı varsa karı koca arasında, büyük sorunlarla baş edebilirler. Temeli iyi atılan evliliklerde bile, yıllar sonra bile sorunlar ortaya çıkabilir. Önemli olan böyle durumlarda, karşı tarafın ne demek istediğini iyi anlamak ve ağızdan çıkan kelimelerde seçici olmaktır. Karı koca sorunlarının aşılması için, temeli sağlam bir ilişki olmalıdır. Eşler;  sadakat, güven ve şefkat duygusu ile birbirlerine dayanırlar. Karşılıklı ilgi ve sorumluluk karı koca ilişkisinde, sorunları aşmayı daha da kolaylaştırmaktadır.

Bazı karı koca ilişkilerinde sorun ortaya çıktığında, karşılıklı birbirlerini dinliyormuş gibi görünseler de kimi zaman dinlemezler. Gergin durumlar ve ters bakışlar, karşı tarafa yanlış sinyal verebilir. Böyle durumlarda iyi dinleyici olunması gerektiği kadar, söylenen sözlerinde dikkatli kullanılması, sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. Karşılıklı olarak çözüme gidemediğiniz noktalarda uzman desteği almak aileniz açısından yararlı olacaktır. Bu sayede aile içi iletişimi de kurabilirsiniz. Bunun için tarafsız bir uzmandan destek alabilir ve sorunlarınızın üstesinden gelmeyi başarabilirsiniz.

Yorumlar