ISPANAK DİYETİ NASIL YAPILIR?

Evet, birçoğumuzun duyduğu, ıspanak diyeti nasıl yapılır ve faydaları nelerdir? Bugünkü konumuzda siz okuyucularımız için ıspanak diyetini kaleme alacağım. Ispanak, sağlığımız için son derece faydalı bir yiyecek olmasıyla birlikte, kilo vermemizi de sağlıyor. Peki, ıspanak ile nasıl kilo verilir? Bilmek ister misiniz? Ben bugünkü anlatımımda “Ispanak zayıflatır mı?” konusunu sizler için hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz “Ispanak diyeti” adlı, anlatımıma “Ispanak zayıflatır mı?” sorusunu, yanıtlayarak başlamak istiyorum.
ISPANAK DİYETİ NASIL YAPILIR?

Ispanak Zayıflatır mı?

Ispanağın sağlığımız için fayda sağladığından, yukarıda konuya giriş yaparken de söz etmiştik. Ancak ıspanak bunlarla da yetinmeyip, içerisindeki moleküller sayesinde, gözlerimiz için inanılmaz faydalar da sağlıyor. Ispanak göz sağlığımız için koruyucu bir kalkan olmasıyla beraber, içerisinde bulunan lif sayesinde de kişide tokluk hissini uyandırır. İşte bu sebepten de günümüzde ıspanak diyeti, fazlasıyla tercih edilmekte.

Antioksidan içeriği fazla, folik asit oranı oldukça yüksek ve yeşil yapraklı bir bitki olan ıspanak, hem sağlığımız için fayda sağlıyor hem de tokluk hissi uyandırıyor. Bu sebepten de diyet, denilince ıspanak diyeti yapmak, doğal olaraktan bize daha cazip, geliyor. Sizce de öğle değil mi? Ispanak, sindirime de ciddi bir yardımı dokumuyor. Ancak ıspanak tüketimi yapılırken, birçoğumuz yanlış yöntemleri uyguluyoruz. Ispanak yemeği veya ıspanak ile diyet yemeği hazırlarken, kavurmalı veya krema kıvamlı ve kremalı değil, kıymalı ya da zeytinyağlı tüketilmesi, sağlığımız ve kilo kaybı yapabilmemiz için daha avantajlı olacaktır. Ispanak yemeğinin fazla yağlı olmaması ile beraber, ıspanağın içerisindeki lif ve diğer öğeler, hem kilo vermenize destek olur hem de daha sağlıklı bir besin tüketmenizi, sağlar. Peki, ıspanak diyeti, nasıl yapılmalıdır?

Ispanak Diyeti Nasıl Yapılır?

Ispanak diyeti yapılırken, sabah kahvaltıdan önce yarım litre, ılık su tüketilmesi gerekiyor. Yalnız suyun faydasını görebilmek için oturarak için! Aksi takdirde su hiçbir fayda sağlamadan, direk on iki parmak bağırsağına gider ve dışarı atılır. Her sabah kahvaltıdan önce içilen ılık su, tokluk hissi verir ve zayıflamanıza, yardımcı olur. Kahvaltıda ise küçük bir kahvaltı tabağı kendinize hazırlayın. Ancak en fazla bir dilim tam buğday emek, tüketin. Kahvaltı tabağınıza, azar azar tüm besinlerden koyun. Örnek vermek gerekirse, yarım dilim beyaz peynir ve 6-7 tane siyah zeytin koyabilirsiniz. Ama şekerli yiyeceklere, kesinlikle yer vermeyin. Çayı bile şekersiz içmeniz de fayda var.

Öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde kesinlikle ekmek tüketmemeniz, gerekiyor. Bu öğünlerde de bir tabak ıspanak yemeği tüketmeniz, o günkü öğününüz için kâfi olacaktır. Ispanak yemeğini pişirirken de yukarıda bahsettiğim gibi aşırı yağlı ve kavurmalı pişirmeniz, sizin için bir fayda sağlamaz. Yemekte zeytinyağı kullanabilirsiniz. Hatta damak tadınıza uyuyor ise ıspanağı sade bir şekilde haşlayıp, suyuyla birlikte de tüketmenizde, fayda var. Ancak tuz oranına dikkat! Ispanak diyeti yaparken, yemeğe tuz katmayın. Eğer ben tuzsuz yiyemiyorum diyorsanız, o zaman da bir tencere yemeğe ancak yarım çay kaşığı, tuz ilave edebilirsiniz. Ama unutmayın, diyetti ne kadar kuralına göre yaparsanız, o kadar faydasını görürsünüz. Bu diyetin ömrü ise minimum beş, maksimum yedi gün, uygulanmalıdır.

Yorumlar