GÖZ ŞAŞILIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Şaşılık iki gözün birbirleriyle olan paralelliğini bağlantısını kaybetmesidir. Her gözde 6 tane kas bulunur. Bunlardan birinin kuvvetinin azlığı ya da fazlalığı şaşılık sebebidir. Bir göz düz bakarken diğer göz sağa ya sola hatta aşağıya bile kayabilir. Şaşılık ya sürekli ya da geçici olabilme durumları vardır.
GÖZ ŞAŞILIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Şaşılığın sebepleri arasında sorunlu hamilelik dönemi geçirmek, doğumun problemli olması, geçirdiği hastalıklar neden olabilir. Şaşılık aynı zamanda genetik bir durum olduğundan ailede varsa çocukta da görülme ihtimali mevcuttur. Özellikle çocuklarda görülme olasılığı yüksektir. Yetişme döneminde çocuklarda şaşılık görüldüğünde hemen ilgili tedaviye başlanması gerekir.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Göz sulanmaları, gözlerde ağrı, baş ağrıları, çift görmeler, bulanık görmeler şaşılık belirtisi olarak söylenebilir. Bebeklik ve çocukluktaki bazı göz kaymaları yalancı kayma da olabilmektedir. Bu nedenle göz muayenesi şarttır.

Çocukluk döneminde yaşanan özellikle 2 yaş sonrasındaki şaşılık sebepleri arasında çocuğun geçirdiği bir ateşli hastalık ya da ameliyat, düşme, kaza gibi durumlar söz konusu olabilir. Göz kaslarını yönlendiren beyin olduğuna göre sinirlerde oluşan her türlü felç gözde kaymalara neden olur. Şaşılık oluşumu bazen göz tembelliğinden de kaynaklıdır. Her ne sebeple olursa olsun şaşılık problemi çocuk ya da erişkin psikolojik açıdan etkilenmelere sebebiyet verir. Zira teşhis ve tedavi edilmezse bu durum kalıcılığa doğru ilerler.

Göz Şaşılığı Nasıl Tedavisi

Şaşılık tedavisi için gözlük, ameliyat ya da botox tedavisi uygulanır. Şaşılığın derecesine göre bu durum doktor tarafından karar verilir. Genellikle gözle düzelmeyen durumlarda şaşılık ameliyatı uygulanır. Şaşılık ameliyatı genel anestezi altında yaklaşık yarım saat sürer. Ameliyat sonunda bir dikiş söz konusu olmadığından işlem sonrası sıkıntılar çok fazla yaşanmaz. Şaşılık ameliyatları risk oranı düşük ancak başarı oranı yüksek ameliyatlardır. Ameliyat sonrasında hafif kızarma ve morluk görülmesi doğaldır. 1 ay kadar iyileşme süreci sonrasında normale döner. Ameliyat sonrasında çift görme bir durum da yaşanabilir ancak bu da geçici bir durum olup, her durumda uzman doktora gitmek doğru adım olacaktır.

Yorumlar