GÖBEK ERİTEN HAREKETLER

Evet, birçoğumuz göbek ve diğer kısımlarımızda bulunan fazla kilolar için birçok kez spor yapıyoruz. Kimimiz, yaptığımız sporun karşılığını fazlasıyla alırken, kimimizde ‘o kadar spor yapmama rağmen durum hala aynı’ diyoruz. Peki, bizim burada yaptığımız hata, ne dersiniz? Tabi ki de beslenme şekli ve spor hareketlerin, uyumsuzluğu. İşte bu sebepten bugün siz okuyucularımıza, göbek eriten hareketler hakkında önemli bilgi aktarımları yapacağım. Eğer sizde göbeğinizdeki yağları ritme mücadelesi verenlerdenseniz, bu anlatımımı sonuna kadar takip etmenizi tavsiye ederim. Çünkü anlatımımda “Daha kolay ve daha sağlıklı göbek nasıl eritilir?” ondan bahsedeceğim. Şimdi dilerseniz, anlatımıma “Göbek eriten hareketler nelerdir ve nasıl yapılır?” ilk ondan başlamak, istiyorum.
GÖBEK ERİTEN HAREKETLER

Göbek Eriten Hareketler Nelerdir?

Göbekteki yağları eritmek için elbette bazı spor hareketlerinden yararlanabiliriz. Ancak göbekteki kaslarımızı harekete geçiren ezersizler, göbek yağlarını eritmek için daha avantajlıdır. Peki, bu egzersizler nelerdir ve nasıl uygulanır? Egzersizlerden bahsetmeden önce, şunu bildirmek isterim ki egzersize başlamadan karnınızın ne tok nede aç olacak şekilde, yarım litre ılık suyu oturarak, içmelisiniz. Suyu oturarak, içmek çok önemli. Çünkü ayakta içilen su hiçbir fayda sağlamaz ve direk on iki parmak bağırsağına giderek, dışarı atılır. Ayrıca Eğer midenizde herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyorsanız, isteğe bağlı olarak o yarım litre ılık suyun içerisine çeyrek limon da sıkabilirsiniz. Bu bahsettiğim su, sporunuzun daha iyi sonuç vermesini sağlar ve göbekteki yağları daha hızlı bir şekilde erimesine de katkı sağlar.

Evet, “Göbek eriten hareketler nelerdir?” diye sorduğumuzda, akla ilk gelen mekik hareketleridir. Mekik belli pozisyonlar da ve uygun tempolarda yapıldığında, göbekteki yağlardan kısa sürede kurtulmamızı salar. Hızlı mekik çekemeyenler ve daha önce hiç yapmadığı için vücudu mekik çekmeye alışık olmayan kişiler, başta 5 tane mekik çekerek, gün geçtikçe rakamı artırmaları, vücutları için daha avantajlı olur. Eğer bir anda vücudu zorlayıp rakamı artırırlarsa, erken yorulur ve daha sonraki gün kas ağrısı yaşadığı için bırakın spor yapmayı, kolunu oynatacak hali bile kalmaz. Bu yüzden doğru ve planlı mekik çekmek, daha iyi sonuçlar kazandırır. Peki, doğru mekik nasıl çekilir?

Öncelikle kişinin yapması gereken, spora başlaman önce sporun gerekçeleri olan, ısınma hareketlerini uygulamasıdır. Isınma hareketlerini tamamladıktan sonraki aşama, mekik çekme işlemidir. Ancak hemen değil. Yere sırt üstü düz bir şekilde yatıp ve ellerini başının altına koyarak, kafasını dirsekleri ile beraber bir sağa bir sola 5 veya 10 kere çevirmesi, gerekmektedir. Daha sonra aynı pozisyonda dirseklerinden destek alarak, yalnız kafayı, göğüs hizasına kadar kaldırdığımız çeyrek mekik, hareketini uygulamalıdır.

Çeyrek mekik dediğimiz, bu hareketi de 5 veya 10 kere uygulayabilir ve gün geçtikçe de rakamı artırabilir. Bütün bu hareketleri yaptıktan sonra ters mekik ve normal tam mekik dediğimiz, iki mekik hareketini de yapabileceği sayı kadar yapıp, zaman içerisinde artırmalıdır. Örneğin; günde bir sayı ya da iki günde bir sayı gibi düzenlediği sporunu, daha da genişletebilir. Göbek eriten hareketler dediğimizde karın kaslarını çalıştıran hareketler, başta gelir. İşte bu hareketlerin başında da mekik uygulamaları yer almaktadır. Ancak planlı ve kontrollü ilerleme şartıyla.

NOT: Mekik çalışmaları yapmak, karın kaslarını çalıştırıp göbeğin erimesini sağlamasıyla beraber bel fıtığı içinde fayda sağlar. Özelliklede ters mekik pozisyonları, bel fıtığı için koruyucu bir kalkandan farksızdır.

Yorumlar