DİYET LİSTESİ NASIL HAZIRLANIR?

Günümüzde birçoğumuz kendi kendimize diyet listesi hazırlıyoruz, değil mi? Peki, bu diyet listesini hazırlarken hangi kaynaklara dayanıyoruz, hiç düşündünüz mü? Diyet, hemen hemen hepimizin zayıflamak için ilk başvurduğu bir yöntem. Birçoğumuzun çokça tercih ettiği bu yöntemin doğru hazırlanması da hem sağlığımız için hem de kilo oranımız için son derece, önemli. Ama ne yazık ki birçoğumuz bu yönteme başvursak da işin bu kısmını, pek dikkate almıyoruz.
DİYET LİSTESİ NASIL HAZIRLANIR?
Oysa bir diyet listesi hazırlanırken, önemli olan ne kadar hızlı kilo verdirmesi değil, ne kadar sağlıklı kilo verdirmesidir. Bu sebepten benim siz okuyucularımıza tavsiyem; diyet listesi hazırlarken genel bir sağlık araştırmasındansa, doktor kontrolünden sonra kendinizin yani kendi vücudunuzun kaldırabileceği bir liste, hazırlamanızdır. Bunun için bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz. Evet, küçük ama bir o kadarda önemli dip notumuzu, verdiğimize göre anlatımıma “Diyet listesi nasıl doğru hazırlanır?” başlığı ile devam etmek istiyorum.

Diyet Listesi Nasıl Doğru Hazırlanır?

Diyet listesi hazırlarken hafife almamanız gereken bir diğer hususta; bir su bardağı ılık, ballı ve limonlu su, yöntemidir. Bu yöntemin diyet listesinde yer alması, son derece önemli. Evet, bal tatlı ama kilo vermenizi, sağlar. Nasıl mı? Gazlı ve şekerli içeceklere birçoğumuzun ciddi bir düşkünlüğü, var ve diyet anında, diyet sonrasında bu içeceklerden ister istemez tüketiyoruz. Anacak bu içeceklerin içerisinde doğal şeker, yok ve bu içecekler hem kilo aldırıyor, hem de sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Sadece içeceklerde değil, kullandığımız hemen hemen birçok üründe şeker var ve bu şekerler sağlığımızı ciddi anlamda, tetikliyor. Ama vücudumuzun şekere de ihtiyacı var. İşte bu ihtiyacımızı, en doğal yöntemle karşılamak için bal kullanabiliriz ve ılık, ballı ve limonlu suyu, diyet listesine ekleyebiliriz. Balın içerisindeki şeker, tamamen doğal olduğu için bize kilo aldırmaz. Tam aksine vücudun şeker ihtiyacını karşılayarak, bizi diğer zararlı ve şekerli yiyeceklerden uzak tutup, kilo almamızı önleyecektir.

Ilık, ballı ve limonlu su, kabızlığı önler. Kişinin kalın bağırsağında sorun varsa ve bağırsağı susuz kalmış ise bu yüzdende kabızlık yaşıyorsa, ballı ve limonlu su kalın bağırsağı onarır. Dolayısıyla hem kişiyi kabızlıktan kurtarır, hem mide ağrısı yaşamasını, önler hem de zayıflamasına yardım eder. Peki, bir su bardağı ılık suya, ne kadar bal ve limon suyu konulmalıdır? Her sabah bir su bardağına, yarım çay kaşığı bal ve 9-10 damla da limon ilave ederek, içebilirsiniz. Bu yöntemi denediğinizde, hem sağlıklı kilo verirsiniz hem de zararlı yiyecek ve içeceklerden, uzak durursunuz. Diyet listesine bu yöntemi eklediğiniz ve uyguladığınız zaman, farkı kendi gözlerinizle göreceksiniz.

NOT: Bal, bağışıklık sistemini destekleyici bir özelliğe de sahiptir. Ancak kullanacağınız balın, organik olması şart! Bal, vücuttaki bakterilere karşı savaşır ve bakterileri besleyen enzimleri, yok eder. Ama bal organik değil ise işte o zaman tam tersi bir sistem, oluşur. Çünkü organik olmayan, yani yapay şeker ile doyurulmuş ballarda, vücuttaki bakterileri besleyen enzimler, vardır ve kişi bunun farkında olmadığı için faydasından çok zararını, görür.

Yorumlar