ÇOCUKLARDA ZEKA GERİLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Zeka geriliği, zihinsel açıdan algılama olsun, problem çözme olsun, becerilerini kullanamama yetisi olsun bunları bulunduğu yaşa rağmen az gerçekleştirme ya da hiç gerçekleştirememe durumudur. Kısaca ortalama altında kalanlar zeka geriliği statüsündedir. Zeka geriliği olan çocuklarda kendini koruma durumu, etrafındakilerle ilişki kurumu durumu, günlük yaşamlarında sorunlar yaşama, öğrenme konusunda tıkanma noktasına varma, eğitim aşamasındaysa diğerlerinden geride kalma durumları yaşanır.
ÇOCUKLARDA ZEKA GERİLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?
Çocuklar küçük yaşarda kendilerini belli etmeye başlar. Şüphelendiğiniz durumda hemen uzman bir doktordan destek almaya özen gösterin.

Çocuklarda Zeka Geriliği Tedavisi

Zeka geriliği tedavisi için tam bir tedavi yöntemi maalesef ki yoktur. Yapabilecek tek şey yaşanan olumsuz durumları en aza indirgeme çabasıdır. Bunun için de özel eğitimler vardır. Bu tarz çocukların özel eğitime tabi tutulmaları çocuk açısından çok önemlidir. Bu eğitimlerde çocuklara dikkat eksikliği tedavisi de uygulanarak mümkün olduğunca yaşadıkları eksiklikleri tamamlama yoluna gidilmeye çalışılır. Bu tarz çocuklar aynı zamanda son derece agresif, etrafındakilerle bağlantı kuramayan çocuklar olduğundan bu ilişkileri güçlendirmek adına eğitimler verilir. Hekimin size önereceği tüm ayrıntılar yerine getirilmeli aksi davranışlar sergilenmemelidir. Bu sayede başarı elde edebilirsiniz.

Çocuklarda Zeka Geriliği Nedenleri

Zeka geriliği nedenleri olarak doğum öncesi, doğum esnası ya da doğum sonrası olarak birtakım etkenler sıralanabilmektedir. Doğum öncesinde yani anne karnında ailede var olan bir zeka geriliğine istinaden kalıtsal olarak geçişten kaynaklı bir durumdur. Kromozom sayısı ile ilgili olarak Down Sendromu söz konusu olan anne karnındaki bebeğin yakalanması durumudur. Doğum esnasında ise erken doğum ya da geç doğum zeka geriliğine sebebiyet verebilir. Doğum sonrasında ise yaşanan çocuk hastalıkları sebebiyle zeka geriliği durumları yaşanabilmektedir. Genetik kaynaklı da olabilmektedir.

Zeka geriliğinin tıbbi bir tedavisi yoktur ve ne acı ki hayat boyu devam eder. Yapılan ilaç tedavileri de epilepsi ve davranış bozukluklarını mümkün olduğunca azaltmak adına yapılan tedavi şeklidir. Bunun çocuğa iyi bir eğitim sunulması gerekir. Bunun için uzman kuruluşlardan bu konu hakkında destek alabilirsiniz.

Yorumlar