ÇOCUKLARDA ALTINI ISLATMA NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Bebekler ortalama bir buçuk iki yaşına kadar bez kullanırlar. Bu her bebek için normal karşılanan bir süreçtir. Çocuğun konuşma durumuna bağlı olarak bir yaşından itibaren tuvalet eğitimi verilebilir. Ancak tuvalet eğitimi verilirken çocuğun kendisinin de bez kullanmayı bırakmak istemesi gerekir. Yaz ayların da bebekler bez kullanmak istemezler.
ÇOCUKLARDA ALTINI ISLATMA NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Çünkü sıcak da bez kullanımı çocuk da pişiğe neden olur. Üç yaşına kadar tuvalet eğitimi alınması normaldir. Tuvalet eğitimi alan ve kendi tuvaleti geldiğin de annesine söyleyebilen çocuk bazı zamanlarda istemeden de olsa altını ıslatabilir. Bu durum genellikle gece uyku sırasın da ortaya çıkar. Gece çocuklarda görülen altını ıslatmanın pek çok nedeni vardır. Asıl neden araştırılırsa çözüm daha sağlıklı olacaktır. Bunun için çocuğun davranışları takip edilmeli ve çözüme gidilmelidir.

Çocukların Alt Islatma Nedenleri Nelerdir?

Çocuklar geceleri gündüz yaşadıkları olaylardan etkilenerek korkabilirler. Çocuğa bağırma ya da vurma söz konusu olmuş ise çocuk bunu gece rüyasında görerek korkabilir. Korkan çocuk gece altına istemeden de olsa kaçırır. Çocukların altını ıslatmalarında ki neden sadece bu değildir. Uykunun ağır olması da çocuklarda alt ıslatma nedenidir. Uykusu ağır olan çocuk uyurken tuvaleti geldiğini anlayamaz. Bu nedenle de uyanamaz ve tuvalete gidemez. Bundan dolayı da altına ıslatacaktır. Gece çocuğu kaldırmak ve tuvalete götürmek etkili olacaktır. Buna psikolojik olarak da alışacaktır.

Çocukların Alt Islatma Tedavisi

Alt ıslatma problemiyle karşılaşmamak için çocuk tuvaleti yaptırılıp yatırılmalıdır. Uyumadan önce tuvaletini yapan çocuk altını ıslatmaz. Çocuk tuvalete gidildikten sonra uyuduğu halde hala gece altını ıslatıyorsa anne ve ya baba saat kurarak ya da kendi kalkarak çocuğu uyandırmalı ve tuvalete kaldırmalıdır. Belli bir yaşa kadar gece altına ıslatma normal olarak karşılanabilir. Ancak on, on bir yaşına gelinip hala altına ıslatma olayı yaşanıyorsa doktora başvurulmalıdır. Doktor tavsiyelerine de mutlaka uyulması ve gerekli tektiler mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede sağlıklı bir çözüme kavuşabilirsiniz. Günümüzde bu tarz sorunlar sıklıkla karşılaşılsa da tedavisi mümkündür.

Yorumlar