CİLTTE KIZARIKLIKLARIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Vücudumuzdaki deride meydana gelen kızarıklıklar genel itibarı ile çevresel faktörlerin etkisi ile alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişmektedir. Dermatolojik hastalıklar içerisinde önem arz eden ciltte kızarıklık rahatsızlığı genelde beyaz tenli insanlarda daha çok baş göstermektedir. Tabii ki ciltte kızarıklığın daha farklı bazı çeşitleri olabilir.
CİLTTE KIZARIKLIKLARIN SEBEPLERİ NELERDİR?
Mantar enfeksiyonları, cildin aşırı derecede kuruması gibi nedenlerden hatta sıcak, soğuk, buhar gibi havanın değişim gösterdiği olaylarda ve baharat gibi bazı yiyeceklerle, ilaçlar ve stres gibi faktörlerle kan dolaşımı hızlanabilir. Kan dolaşımının hızlanması eğer kılcal damarlar yüzeye yakınsa kızarıklığa sebep olacaktır.

Özellikle açık tenli ve doğuştan hassasiyeti bulunan kişilerde bu durum daha sık gözlenmektedir. Çevresel etkenler arasında en önemli ve tehlikeli olanı ise bilindiği gibi ultraviyole ışınları yani güneş ışınlarıdır. UVA ciltte hücrelerin ve damarların olduğu tabakaya kadar ulaşabilir ve buradaki yapılara zarar verebilir. O yüzden ciltte kızarıklıklar gibi acılı ve uğraştırıcı zararlar verebilir.  Bu kızarıklıkların çoğu, çoğu zaman kısa sürelidir ve zamanla geçmektedir. Eğer kızarıklığınız kalıcı durumda ise ve uzun bir zaman dilimi geçtiyse mutlaka bir doktordan yardım almalısınız.

Ciltte Kızarıklıklar ve Kabarma

Ciltte zaman zaman basit nedenli ya da çok sık olmamakla beraber bir hastalıkla ilişkili olarak kızarmalar ve kabarmalar olabilir. Genelde günlük nedenlerle meydana gelen kabarmalar ve kızarıklıklar, sinek ya da çeşitli böcek ısırıklarından veya bedene alınan bir darbeden kaynaklanabilmektedir.

Yorumlar