ALDATAN KİŞİYİ AFFETMEK DOĞRU MUDUR?

Evet, bugünkü ele aldığımız konu, günümüzde fazlasıyla tartışılan ve tartışılmaya da hep acık kalmış bir konudur. Şimdi sizlere de sorsam, “Aldatan kişiyi affetmek doğru mudur?” diye, okuyucu sayısı kadar, farklı tartışmalar ve birbirinden farklı yorumlar gelir. Ancak net bir cevap ve net bir sonuç elde edemeyiz. Bu yüzden günümüzün aşk danışmanlarının ve alanında birçok uzmanın, edindikleri tecrübeleri ile yaptıkları yoruma ve görüşlere dayanarak, birde bu konuyu ben kaleme almak istiyorum.
ALDATAN KİŞİYİ AFFETMEK DOĞRU MUDUR?
Evet, araştırmalarıma dayanarak sizlere “Aldatan kişiyi affetmek doğru mudur?” bunun hakkında, bilgi aktarımı yapacağım. Çünkü bu sorunun yanıtı tam anlamıyla verilemediği için daha doğrusu verilse de herkes tarafından kabul görülmediği için akıllara, ister istemez yeni bir soru takılıyor. O soruda genellikle “Bir kez aldatan hep mi aldatır?” sorusu, oluyor. Aslında bu sorular, ilişkilerde akılları karıştıran ve kişiyi çıkmaza sokan, iki önemli sorudur. Gelin hep birlikte bu sorulara delillere ve ortalama sonuçlara dayanarak, yanıt arayalım. Ne dersiniz?

Aldatan kişiyi affetmeniz, sizi bir daha aldatması için kendi ellerinizle bir fırsat daha vermiş olursunuz. Ancak burada önemli olan bir burum var. Eğer siz affederseniz, o bir daha aldatır mı? İşte bu tamamen size kalmış bir durumdur. Nasıl mı?

Aldatılan kişi aldatıldığını fark edince, ister affeder isterse de etmez. Bu ona kalmış bir durumdur ve aldığı o karar içinde kimse onu iyi ya da kötü eleştirme hakkına, sahip değildir. Dolayısıyla eleştiremez. Bazen aldatan kişi ciddi pişmanlıklar yaşayarak, affedildiğinde ilişkisini eskisinden de iyi hale getirebiliyor ve daha çok her şeyden önce eşinin mutluluğunu, düşünüyor. Ancak bu durum her ilişki için ve herkes içinde aynı değil. Peki, bir kez aldatan hep mi aldatır?

Bir Kez Aldatan Hep mi Aldatır?

Bu durumun nasıl gelişme göstereceği, ilk başta da bahsettiğim gibi aldatılan kişiye bağlıdır. Eğer aldatılan kişi eşini affetmek istiyorsa, eder. Ancak eşi tam anlamıyla pişman değil ise aynı hatayı tekrar yapması, muhtemeldir. Ayrıca aldatan kişiyi ilk affettiğinizde, aynı hatayı ikinci kez daha tekrarlayıp ve sizin tekrardan affetmeniz, ilişkinizde saygı bırakmaz. Çünkü eşinizin düşüncesi, ‘nede olsa beni affediyor’ olur. İşte o zanda bu aşağılanmanın ardı arkası, gelmez. Yani sizi aldatmaya devam eder. Benim burada kısaca demek istediğim, aldatan kişi gerçekten pişman olmuşsa ve sizi kaybetmekten korkuyorsa, ilk aldattığında affettikten sonra aynı hatayı yeniden gerçekleştirmez.

Ancak gerçekten pişman değilse ve eğer siz ikinci kez aldatıldığınızı fark edip tekrar affederseniz, o kişiye aldatması için siz izin vermiş olursunuz. İşte bu durum tamamen sizin elinizde derken, demek istediğim tam anlamıyla buydu. Aslında kişi karşı cinse tavrını, yaklaşımını, düşüncesini ve böle durumlarda neler yapabileceğini ona nasıl yansıtırsa, karşı tarafta ona göre hareket eder. Tabi, seviyor ise ve vazgeçilmekten, terk edilmekten ve en önemlisi de her alanda siz tarafından yalnız bırakılacağından, korkuyor ise yapmaz. Buradaki asıl mesele kendinizi, ona nasıl yansıtacağınızdır. Eğer sizi aldatan eşinize karşı ‘ne yaparsa yapsın ondan vazgeçemeyeceğinizi’ ona hissettirirseniz, o zaman eşiniz ‘yakalansam da o beni affeder’ diye düşünür ve aldatmak, alışagelmiş bir durum haline gelir.

Yorumlar