2 YAŞ SENDROMU NEDİR? VE BU DÖNEM NASIL ATLATILIR?

2 -3 yaş arası, çocuğun kendi başına hareket edebilmesiyle, ben buradayım ve ben tek başıma istediğimi yaparım, diye düşünmeye başladığı dönemdir. Anneye bağımlı kalma dönemi bu dönemde bitmiş ve istediği zaman yemek yeme, işeme ve istediği yere gidebileceği eğilimlerini gerçekleştirdiği döneme girmiştir.  2 yaş sendromu bebeğin bağımsızlık ilan ettiği, fakat anne babaya zor anlar yaşatacağı bir dönemdir.
2 YAŞ SENDROMU NEDİR? VE BU DÖNEM NASIL ATLATILIR?
O artık bireydir, canı ne zaman isterse o zaman işeyecek ya da yemek yiyecektir. Anne babaya ihtiyacı olmadığını düşünmektedir. Bu durumdan oldukça haz alma dönemine girmiştir artık.

Bebeklerin 2 Yaş sendromunu kolay atlatmaları ve ileriye yönelik kalıcı hasarların kendisinde yer etmemesi için anne babaya çok fazla görev düşmektedir. Bu konuda eğitici kitaplar okumanız yararınıza olacaktır.

Ebeveynlerin Hatalı Davranışları

2 Yaşındaki bir bebek üzerinde, baskıcı tutum sergilemeniz asi ya da tam tersi içine kapanık, özgüveni olmayan bir birey haline gelmesi demektir. Sürekli olarak, elleme, kırılır, yapma, bırak, dokunursan kızarlar, kirletme, düşersin gibi aslında koruyucu olarak yaklaştığını sanan anne babaların bu tutumları yanlıştır.

Evde yaşanılan şiddet, sürekli tartışma durumları, anne babanın ilgisiz davranışları da 2-3 yaş dönemlerinin sıkıntılı geçmesine ve çocukta kalıcı psikolojik sorunlar olabileceğine işarettir. Bundan dolayı çocukla iletişiminizi üst seviyeye çıkarmaya çalışmalısınız.

Ebeveynlerin 2 Yaş Sendromunda Yapması Gerekenler

Bu dönemdeki bebekler henüz ahlak kurallarını algılamadıkları için, bu yönde baskılar ve tutumları bebek üzerinde uygulamayın, ısrarla istediği bir şeyi sussun diye vermeyin. Böyle durumlarda, genellikle dikkatini başka yöne vermesini sağlayın, tuvalet eğitiminde ısrarcı olmayın. Zamanı gelince hareketleriyle hazır olduğunu belli edecektir. 2 yaş dönemi, bebeklerin sürekli soru sorduğu dönemlerdir. Çok bunalsanız bile cevap vermekten kaçınmayın. Zor olan isteklerine alternatif yaratarak cevap verin. Mesela, soğuk havada parka gitmek için ısrar ediyorsa, hasta olabileceklerini ama evde istediği bir oyunu oynayabileceklerini söyleyebilirsiniz. Çocuklarınızın tutumlarına karşı sizin alternatif çözümler üretmeniz bu dönemi kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar