TÜRKİYENİN MALDİVLERİ SALDA GÖLÜ NEREDEDİR? NASIL GİDİLİR?

Görenleri kendisine hayran bırakan Salda Gölü Burdur ilimizin Yeşilova’sı sınırları içerisinde ilçe merkezine 4 km'lik bir mesafede yer almaktadır. Mavinin bütün tonlarını görebileceğimiz ağırlıklı turkuaz renkli muhteşem doğa harikası bir göldür.

Ülkemizde olmasına rağmen yurt dışından gelen kişileri çok daha fazla ağırlayan henüz ülkemizde tam olarak bilinmeyen gölün yakın zamanda daha fazla popüler olacağı düşünülmektedir. Gölün kenarında resim çektiğinizde Maldivlerdeyim yazsanız kimsenin şüphelenmeyeceği göl konum olarak eşeler dağının eteklerinde Torosların batı ucunda yer almaktadır. Denizden yüksekliği 1193 metre olan göl 44 m2 yüzölçümüne sahiptir. Türkiye’nin en derin dünyanınsa üçüncü derin ve en temiz gölü unvanına sahip olan göl 185 metrelik bir derinliğe sahiptir.
TÜRKİYENİN MALDİVLERİ SALDA GÖLÜ NEREDEDİR? NASIL GİDİLİR?
Bilim adamlarının jeolojik bir çökme sonucu oluştuğunu tahmin ettikleri bu krater gölünün yine dikkat çeken diğer bir özelliği de marsa benzetilmesidir. Burada yapılan inceleme çalışmaları sonucu Mars gezegeninin yüzey özellikleri ile çok büyük benzerlik gösteren göl marsında bir zamanlar bu şekilde bir görünüşe sahip olduğu görüşünü yaygınlaştırmaktadır. Konunun uzmanları gölde bulunan magnezyum kayalarının aynısının Mars’ da da bulunduğunu bu nedenle Marsın da daha önce deniz veya göl olduğunu ve güneş enerjisi ile kimyasal molekülleşmenin sağlanması sonucu Marsta hayatın sağlanabileceğini de savunmaktadırlar.

Salda gölünün olası bir yapılaşmaya gidilmesi sonucunda yok olmasına engel olmak için göl ve çevresindeki bazı mahalleler sit alanı ilan edilmiş ve yapılanmanın önüne geçilmiştir. Bu muhteşem dağa harikasını uzun yıllar görmek için bu durumun devam etmesi gerçekten çok önemlidir. Zaten küresel ısınma sonucu göl seviyesinde son yirmi yılda üç dört metreyi bulan bir çekilme olmuş ve bu çekilme durumu devam etmektedir. Salda gölüne gidenleri gölün muhteşem görüntüsü dışında toprak yapısı sayesinde cildinize (sedef hastaları da dahil), eklem ağrıları çekenlere, mantar ve sivilce problemi olanlara da son derece iyi gelen çamur banyosu da sizleri beklemektedir. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde hücreleri de yenilemektedir. Salda gölünün çok fazla bilinmemesi burada ki çamur banyosunun doğallığını korumasına bu sayede aynı zamanda oldukça da temiz kalmasına neden olmuştur.

Nerede kalınır,

Salda gölünün çok fazla bilinmemesine rağmen kalabileceğiniz motel, pansiyon gibi yerler mevcut. Bunun dışında göl etrafında kamp yapacağınız şahane yerler de mevcuttur. Zaten aslına bakarsanız Türkiye’nin en güzel yerlerinde kamp kuran gezginlerin burayı çoktan keşfettiklerini söyleyebiliriz. Göl çevresinde yine çadırcılar için kullanabilecekleri su, elektrik, restoran ve kafeterya gibi olanaklarda da mevcuttur.

Salda gölüne nasıl gidilir,

Salda gölüne gitmek için Burdur’a geldikten sonra otogardan Yeşilova dolmuşlarını kullanarak varabilir siniz. Eğer kendi arabanızla geldiyseniz Hacılar-Yeşilova yolu takip ederek bu muhteşem doğa harikasına ulaşabilirsiniz.

Yorumlar