TÜRKİYENİN İLK SAKİN ŞEHRİ SEFERİHİSAR NEREDEDİR?

İzmir’in batısında il merkezine 47 km’lik mesafede yer alan Seferihisar İzmir’in denize kıyısı olan 371 km’lik yüzölçümüne sahip şirin bir ilçesidir. Kuzeyinde urla, Doğusunda menderes, güneyinde ve batısında ise Ege denizi bulunmaktadır.

Son yıllarda seracılığın da gelişme gösterdiği ilçede birçok yer zeytin ve narenciye ağaçlarıyla kaplıdır. Antik çağlarda oldukça önemli bir yerleşim yeri olan Seferihisar’ın günümüzdeki en önemli antik ören yeri Teos harabeleridir. Özellikle tarih sevenlerin Seferihisar’a gittiklerinde buraya uğramadan dönmemelerini öneriyorum.
TÜRKİYENİN İLK SAKİN ŞEHRİ SEFERİHİSAR NEREDEDİR?
1884 yılında yani ta Cumhuriyet kurulmadan önce ilçe olan Seferihisar’ı o zamanlar gezen büyük gezginimiz Evliya çelebi şehrin geçim kaynağının zeytin ve üzüm olduğunu ifade etmiştir.

Günümüzde de durum bundan pek farklı değildir. Hala ilçede büyük kaynak tarımdır. Son dönemde bu konuda seracılığın da oluşması yine belediyenin de bu konuda desteği tarımın eskiden olduğu gibi rağbet kazanmasına neden olmuştur.

İtalyanca Citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, ”yavaş şehir” ya da sakin şehir unvanını 2010 yılında almıştır. Sakin şehir unvanını alan ilçede bu unvanı almasının en büyük katkısı tarihi dokuyu korumaya gösterdikleri özenden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda ilçede pek çok cami, medrese ve hamam geçmişten bugüne taşınmıştır. Buraya yolu düşenler buraları ziyaret edip öyle ayrılabilirler. Sakin şehir unvanı almasının diğer bir sebebi de şehirde yerel üretime ve ürünlere destek verilmesidir. İlçe pazarında yöreye özgü doğal ve lezzetli ürünlere uygun fiyatlara ulaşma şansınız vardır. Hatta emin olun Seferihisar’a sırf pazarı için bile gidebilirsiniz.

Seferihisar tatilcilerin beğenisi kazanan diğer bir noktada şahane denizidir. İlçenin Sığacık beldesinde şirin sokaklarını gezip daha sonra mavi bayraklı denizine girip serinleyebilirsiniz. Bu anlamda hem halk plajları hem de ücretli plajlarıyla gelen ziyaretçilerini karşılayan ilçede oldukça eğlenceli deniz turlarını da katılabiliyorsunuz.

İlçede daha öncede bahsettiğimiz Teos antik kentinin yanında Lebedos antik kentini ve Karaköse harabelerini de gezebilirsiniz. Yine gezilebilecek diğer bir yerde Doğanbey Adası olarak da bilinen Myonnesos Adasıdır. Adaya ister yürüyerek isterseniz de deniz motorlarıyla ulaşma şansınız vardır.
Sizlere kısaca İzmir’in şirin beldelerinden biri olan Seferihisar’ı anlatmaya çalıştım. Fakat size tavsiyem özellikle İzmir’e yolunuz düşerse bu sakin şehir unvanına sahip ilçeyi dolaşmadan gitmemenizdir. Şimdiden iyi gezmeler.

Yorumlar