NAR EKŞİSİ NEDİR? NASIL YAPILIR? FAYDALARI NELERDİR?

Nar tatlı olabildiği gibi ekşisi de olan ve her iki türlüde tüketilebilen oldukça faydalı bir meyvedir. İçerisinde demir, potasyum ve c vitamini bulunduran meyveden günde bir adet tüketmek yararlarını görmek için yeterlidir. Fakat nar bu yararının yanında yemesi oldukça zahmetli bir meyvedir. Bu nedenle nar yemekten kaçınan insanlar olduğunu bile biliyorum. Belki de nar ekşisi en çok onlar için yapılmıştır.
NAR EKŞİSİ NEDİR? NASIL YAPILIR? FAYDALARI NELERDİR?
Nar ekşisi narın içerisinde bulunan hiçbir vitaminin kaybolmadan elde edilen bir sos türüdür. Salatalara çok hoş tat vermektedir. Mayhoş bir tada sahip olsa da yendikten sonra ağızda hafif bir tatlı tadı bırakmaktadır. Oldukça yoğun bir kıvama sahiptir. Bu nedenle kullanırken dökülmesi için biraz beklemek gerekmektedir. Hele ki dolapta saklandığı durumlarda donacağından bu bekleyiş daha uzun süreli olabilmektedir.

Nar ekşisi birçok yerde yapılıyor olsa da özellikle Hatay’ın ki oldukça meşhurdur. Gelelim nar ekşisi nasıl yapılır sorusunun cevabına.

Nar ekişi yapmak için öncelikle iki kilo kadar ekşi nar alıyoruz. İki kilo nardan yaklaşık olarak 150 ml. nar ekşi çıkıyor. O nedenle daha fazla isteyenler narın kilosunu çoğaltabilirler. Ama ilk kez yapanlar bu kiloda sabit kalıp yapsınlar daha sonra isterlerse yine çoğaltırlar. Yapılışı,

İlk olarak narlarımızı güzelce temizliyoruz. Narın beyaz renkteki kısımlarının temizlenmesi çok önemli aksi takdirde tadı acı olacaktır. Nar temizlendikten sonra ince bir tülbenttin üzerine koyup bastırarak suyunu çıkartın. Dileyenler mutfak robotu da kullanabilirler. Ardından elde edilen suyu bir tencereye koyup kısık ateşte ara ara karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Bu esnada nar suyunun içine çok az tuz ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Su kaynarken çıkan köpükleri bir kaşık yardımıyla alıyoruz. Nar suyu pekmez kıvamını alıncaya kadar pişirmeye devam ediyoruz. Nar ekşisinin kıvama gelme süresi yaklaşık olarak beş saattir. Olup olmadığını anlamak için nar ekşisinden bir kaşık kadar alıp tabağa koyup bekleyin. Soğudun da koyulaşma oluyorsa nar ekşisi sosunuz hazır demektir.

Nar ekşisi pekmez kıvamına geldikten sonra hemen ateşten alıp soğumaya bırakıyoruz. Daha sonra cam bir kavanoz veya şişeye alarak ağzını sıkıca kapatarak güneş almayan bir ortamda ya da buzdolabında saklıyoruz.

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

    Gribal enfeksiyonlara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar.
    Diş eti kanamalarına iyi gelir.
    Vücudumuzda oluşan toksinlerin atılmasını sağlar.
    Enerji verir. Bu sayede yorgunluğu giderir.
    Yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir.
    Kan şekerini düzenlediğinden şeker hastaları için uygundur.
    Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
    Salatalarda düzenli kullanımı daha güzel bir cilde kavuşulmasını sağlar.
    Tatlı nardan yapılanları kısık sese iyi gelmektedir.

Yorumlar