LABİRENTLİLER (ANABANTOİDS) ÖZELLİKLERİ

Asya ve Afrika ırkından geldikleri kabul edilen bu cinsten balıklar sakin sularda yaşayabilmelerinden ve aynı zamanda havadan direkt olarak soluk alıp veren labirent biçimindeki organlarının olmasından dolayı bu balık türüne bu isim verilmiştir. Asya kökenli olanlarının sırt yüzgeçleri daha gösterişlidir. Bu balıkların üremeleri son derece zevkli bir o kadar da ilginç gelen balık türleridir.
LABİRENTLİLER (ANABANTOİDS) ÖZELLİKLERİ
Bugünkü yazımızda bu balık türlerini Betalar, Gurami ve Cennet balığı olmak üzere üç ana başlık halinde inceleyeceğiz.

BETTA (BETTA SPLENDENS)

Betta balığı Asya kökenli kabul edilen labirentlilerdendir. Özellikle erkek türleri yüzgeçlerinin insanı hayran bırakacak derecede güzel ve görkemli görünüşü sayesinde fiziksel açıdan oldukça dikkat çekici olduklarını belirtmek gerekir. Onlar için en güzel akvaryum balıklarından biridir demek çok da yanlış olmaz açıkçası.

Betta balığı kuru mama ile beslenebilseler de canlı yemle beslenen Betta balıklarının renklerinin çok daha güzel olduğu gözlenmektedir. Bettaların rengi ayrıca üreme veya da rakiplerine boy gösterdikleri zamanlarda renk değiştirmektedir.

Genel anlamda 4-6 cm arası boyutlarında olurlar. Bu balıkların yaşam süresi genel anlamda 2-3 yıl arasında olsa da nadiren olsa da 5-6 yıl yaşayanlarda görülmektedir.

Betta balıklarının ne yazık ki zaman zaman bardaklarda veya şişelerde besleyenler olduğu görülmektedir. Ama sanıldığının aksine o koşullarda yaşamak onlar için de çok uygun değildir. Bu balıklar için en uygun yaşam alanı en az 20x20 kare akvaryumlardır. Akvaryumun büyüklüğüne göre içine belli oranda saz bitkisi ve elodea denilen bitki türleridir. Kendilerini doğal ortamda hissetmeleri açısından bitkiler önemlidir.

Bettaların erkek mi dişimi olduklarını anlamanın en kolay yolu yüzgeçlerine bakmaktan geçer. Erkek bettalar dişilere göre daha geniş yüzgeçli ve daha renklidirler. Dişi olanların ise genel anlamda karınlarında toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz bir nokta görülmektedir. Bunların dışında erkek betalar daha saldırgan yapıdadırlar. Genel anlamda hiçbir balıkla aynı akvaryumda yaşayamazlar. Dişileri başka balıklarla bir arada beslemek daha kolaydır.

Dişi betalarla erkek betalar asla aynı akvaryum içinde beslenmemelidirler. Sadece üreme döneminde aynı ortama alınmalıdırlar. Erkek bettalar üreme sırasında dişi bettaları sıkarak yumurtaların çıkmasını sağlarlar. Yumurtalar çıktıkça yumurtaları ağızlarına alarak köpükten yaptıkları yuvaya taşıyıp yerleştirirler. Bu esnada dişi bettalar bir süre ölü taklidi yaparak yüzerler. Üreme işlemi bittikten dişi bettalar başka bir akvaryuma almak gerekir. Balıklar büyüyünceye kadar erkek bettalar onlara bakarlar. Daha sonra onları da ayırmak gerekmektedir. Yazımızda genel olarak özelliklerini belirtmiş olsak da yedi farklı türde bilinen Betta balığı bulunmaktadır.

GURAMİ:
Bettalar gibi Asya kökenli olan Guramiler betalara göre daha sakin ve iyi ilişkiler kurabilen balıklardır. Bu nedenle kalabalık akvaryumlar için tercih edilen türler arasındadırlar. Gurami balıkları yalnız solungaçları ile değil başlarını dışarı çıkarıp nefes alabildikleri içinde oldukça dayanıklı yapıya sahip balıklardır. Hepçil olarak kabul edilen Guramilerde tıpkı Betta balıkları gibi akvaryum yüzeyinde kabarcıklar yaparak dişileri için yuva hazırlar ve benzer şekilde üreme sağlarlar.
Guramilerin 90 tür ve dört alt familyası bulunmakla birlikte beslemek için en çok tercih edilenler Öpüşen Gurami, İnci Gurami ve Cüce Gurami olarak bilinen türleridir.

CENNET BALIĞI:
Yaşadıkları yer asıl olarak Kore, Çin ve Tayvan’ın deniz seviyesinde bulunan ırmak kenarlarında olduğu için akvaryumda azda olsa tuza tahammül edebilirler. Bunlarda diğer labirentli kabul edilen türler gibi sudaki oksijen azaldığında kafalarını dışarı çıkararak nefes alma işlemini gerçekleştirip hayatta kalmayı başarırlar. Diğer türlere göre yemek konusunda daha az seçicidirler. Genel anlamda kuru mama ve yosunlarla sağlıklı bir biçimde beslenebilirler. Ama balığın daha sağlıklı olması ve renklerini daha da güzelleştirmek adına haftada bir canlı veya dondurulmuş yem vermek faydalı olacaktır.

Cennet balıklarının üremeleri yine erkek cennet balığının su yüzeyinde yaptıkları köpükten yuvada gerçekleşmektedir. Erkekler yere düşen yumurtaları köpük üzerine taşıyarak yaşamalarını sağlarlar. Üreme işlemi bittikten sonra yumurtalar ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Genç olanlar bir arada yaşayabilseler de büyüdükçe agresifleşen cennet balıklarının da mevcut hallerine göre davranıp bir arada veya ayrı yaşamalarına karar verebilirsiniz.

Yorumlar