JOSEF STALİN KİMDİR? KISACA HAYATI ÖZET

Dünyanın sayılı diktatörlerinden kabul edilen Josef STALİN Sovyetler birliğinin sanıyorum ki en çok tartışılan liderlerinden biridir. Ölümünden sonra bütün resimleri kaldırılan büstleri yıkılan utanç kaynağı bir lider olarak tarihe geçmiştir.

Gelelim sorumuzun cevabına,

Asıl adı Yosif Visaryonoviç  Josef Stalin 18 Aralık 1878 yılında Gori’de fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Koyu dindar annesi sayesinde dinine keskin hatlarla bağlı olarak yetiştirilmiştir. Daha sonraki yıllarda Müslümanlara karşı acımasız tavırlarının belki de en büyük sebebi ta çocukluk yıllarından gelen bu katı din anlayışıdır.
JOSEF STALİN KİMDİR?
Stalin’in yüzündeki derin izler yedi yaşında geçirdiği suçiçeği hastalığından kalmıştır. Aynı zamanda yine 12 yaşındayken geçirdiği at arabası kazası yüzünden hasar gören sol kolu hayatı boyunca aksak şekilde kalmıştır. Başarılı bir öğrenci olan Josef Stalin bu sayede Gürcü Ortodoks Rahip Okulunu kazanmıştır. Fakat okulda çıkardığı huzursuzluklar yüzünden okuldan atılmıştır. Bu okulda okuduğu dönemde Lenin’in eserleriyle tanışan Josef Stalin bir süre sonra Marksist devrimci olma kararı almış ve hayatı boyunca da bu ilkeler ışığında devam etmiştir.

Kararlı ve disiplinli çalışmaları sayesinde Lenin’in dikkatini çeken Josef Stalin Kafkas bölgesine temsilci olarak atanarak bu sayede kariyerinde ki ilk basamakları da tırmanmaya başlamıştır. Kiminin zafer babası olarak kimininse katil olarak tanımladığı Joseph STALİN hayatı boyunca kendisine biçilen demir adam lakabını hak ederek geçirmiştir.

Sovyetler birliğinin tarihinde 28 yıllık bir iktidar sürecinde olan Stalin 1922 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nde genel sekreter olarak görev yapmıştır. Lenin’in ilk olarak Trotski’ye teklif ettiği görevi ret etmesi üzerine seçilmiştir. Bu görev sırasında zaman zaman Lenin’le ters düştüğü durumlar yaşanmış bazılarında Lenin’in kaybettiği durumlarda olmuştur. Lenin’in 21 Ocak 1924 yılında beklenmedik şekilde ölmesinin ardından oluşan boşluğu doldurmaya çalışmıştır. Bu çalışmaların ardından Trotski ile başkanlık yolunda karşı karşıya gelen Stalin bu yarıştan zaferle çıkmış ve uzun yıllar devam edecek olan başkanlık koltuğuna oturmuştur. Aynı zamanda başkomutanda olan Stalin acımasız ve profesyonellerce verdiği kararlar doğrultusunda birçok insanın ölümüne neden olmuştur.

Başkan seçilir seçilmez ülkeyi hızlı bir şekilde üretime ve gelişime yöneltmiş sanayi ve tarım alanında büyük adımlar atmasını sağlamıştır.  1927 yılında seçildikten sonra başlattığı atılımlar 1940 yılında ülkenin 12 kat ileriye taşınmasına neden olmuştur.

Ama işte sanayileşme adına yapan çalışmalar tarım alanında gerilemeye neden olmuş. Bu nedenle Ukrayna’da yaşanan kıtlık sayesinde on milyonun üzerinde insanın ölümüne neden olduğu bilinmektedir. 1930 yılında yaptığı “Büyük Temizlik” olarak adlandırdığı operasyonlarla da kendisine muhalif olan birçok insanında yine öldürülmesine neden olmuştur.

Bu acımasız kararlar, sert ve mesafeli tutum onu halkının bir kısmının gözünde zafer babası yapsa da aynı zamanda korkulan ve sevilmeyen bir lider de yapmıştır.

5 Mart 1953’te  hayata veda eden Stalin ilk başta Lenin yanına defin edilmiş olsa da daha sonra alınana kararla Kremlin Duvarı Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Yorumlar