DÜNYANIN EN ZEKİ ADAMI KİM DİR?

Dünyanın en zeki adamı kim diye sorulduğunda eminim ki aklınıza Einstein, Sıdıs, Newton, Stephan Hawking, gibi birçok isim gelecektir. Bunlar gerçekten de tartışmasız zeki adamlardır.

Ama sorumuza cevap olarak dünya çapında herkesin kabul ettiği dünyanın en zeki unvanını kazanmış kişi William James Sidis’dir. Sidis’in Qq seviyesinin 250-300 arasında olduğu kabul edilmektedir.
Şimdi hayatına göz attığımızda bu unvanı nasıl kazandığını göreceksiniz.
DÜNYANIN EN ZEKİ ADAMI KİM DİR?
1 Nisan 1898’de Amerika birleşik devletlerinin New York eyaletinde dünyaya gelen William James SİDİS tarihte en zeki adamlardan biri olarak biliniyor. Babası Boris SİDİS, Harvard Üniversitesi‘nde psikoloji ve psikiyatri eğitimi veren bir öğretmen annesi Sarah ise bir tıp doktoruydu.

William’ın ilginç aynı zamanda üzücü olan hayat hikâyesi henüz 6 aylık iken alfabeyi çözmesi ile başlıyor. On sekiz aylık olduğunda New York Times’ın düzenli okurları arasına girmiştir. 2 yaşında geldiğinde Latinceyi, 3 yaşında ise Yunancayı öğrenerek bu iki dili çok rahat konuşur ve okur hale gelmiştir.4 yaşındayken anatomi üzerine denemeler yazmaya başlamış. Ve etrafındaki herkesi bir kez daha şaşırtmayı başarmıştır. Daha 8 yaşını doldurmadan Latince, İngilizce, Fransızca, İbranice, yunanca, Rusça ve Almancayı öğrenmiştir. İlkokul yaşına geldiğinde vindergood adıyla andığı bir yeni bir dil geliştirerek de tarihte isminin yazılmasını başarmıştır.

İlkokul çağına geldiğinde ise birinci sınıfı bir günde, ikinci sınıfı bir kaç gün içinde üçüncü sınıfı üç ay, dördüncü sınıfı bir hafta, beşinci sınıfı on beş hafta; altı ve yedinci sınıfları beş buçuk hafta gibi kısa zamanlarda bitiren William bu başarıları sayesinde medyanın çok büyük ilgisine maruz kalmış hatta defalarca New York Times’ın manşetlerinde dahi çocuk olarak yer almıştır. William James SİDİS sekiz yaşına bastığında babasının da görev yaptığı Harvard üniversitesine başvuruda bulunmuş. Üniversite görevlilerinin yaptığı tün sınavları başarıyla tamamlamıştır. Fakat ne kadar zeki olsa da üniversiteye gitmek için yeterli duygusal gelişime sahip olmadığı kararıyla bu isteği kabul görmemiştir. Bunun üzerine üç yıl beklemek zorunda kalan SİDİS 11 yaşında Harward Üniversitesine kabul edilmiş hatta kabul edilmekle kalmayıp aynı yıl içinde dört boyutlu objeler konusunda üniversitede ders vermeye de başlamıştır.

Bu dersler her ne kadar tam olarak fakülteyi kapsamasa da verdiği konferansların birçoğuna o dönem üniversitede görev yapan hocalar da katılmışlardır.16 yaşında buradaki eğitimini tamamlayan WİLLİAM JAMES SİDİS daha sonra hukuk eğitimi de almıştır.

Hukuk eğitimi almaya başlamasıyla birlikte hayatında yeni bir döneme giren ve Marksist görüşlerle tanışıp Marksizm’i savunan SİDİS katıldığı 1 Mayıs gösterilerinde tutuklanarak hapse atılmıştır. Hapis cezası ailesinin üst çevreden tanıdıkları sayesinde ev cezasına çevrilmişse de hem Marksist olması hem de ateist olması gerekçeleriyle çok ağır eleştirilere maruz kalmasına engel olamamıştır.
Hayatı boyunca dört tane kitap yazmış, kırk dil konuşabilen ve hatta vindergood adında dil üreten WİLLİAM JAMES SİDİS bu olaydan sonra bilimden uzak bir hayat geçirmiştir. Geri kalan yaşamını günlük işlerle geçiren SİDİS 17.Temmuz 1944 yılında beyin kanamasından hayata gözlerini yummuştur.

Yorumlar