BRİTANY KÖPEK CİNSİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yaşam süresi:12-13 yıl
Boy dişi/erkek: 44-52 cm
Kilo dişi/erkek:14-18 kg
Kökeni: Fransız olan bu enerjik yapılı bu cins av köpekleri sınıfındadırlar ve av köpeği özelliklerini bire bir taşırlar.  1850li yıllarda Fransa da İngiliz avcıların yanlarında getirdiği setter ve pointer cinsi köpeklerin çaprazlama tarzı çiftleştirilmeleriyle bu sevimli köpekler ortaya çıkmıştır. Köpeklerin bazıları doğuştan kuyruksuzdur.
BRİTANY KÖPEK CİNSİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Genel özellikleri: Yuvarlak kafalı burunları çıkıntılı ne büyük nede küçük sayılabilecek bir ırktır. Tüyleri tek katmanlıdır. Değişik renk de tüylere sahiptirler. Ama genel olarak kızıl beyaz veya siyah beyaz renkte olurlar. Çok sıklıkta olmasa da üç renkli olanları da vardır. Britany cinsi köpeklerin kısa ve tüylü kulakları vardır. Tüy yapıları genellikle düz olmakla birlikte dalgalı olanları da vardır. Tüy yapıları kalın değildir. Burun renklerinin kesinlikle siyah olmaması gerekmektedir. Hızlı bir köpek türüdür. Bazı köpeklerin giremedikleri alanlara bile girebilirler.

Britany cinsi köpeklerin en büyük özelliklerinden biri de boyutlarına rağmen hızlı ve çevik ve kıvrak yapılı oluşlarıdır. Birçok şarta kolaylıkla adapte olabilirler. Bu sevimli avcı köpekleri hem bulup getirme hem de işaret ederek gösterme özelliğine sahiptirler. Ve bu özelliklerini iyi bir eğitimle desteklerseniz çok iyi bir avcı köpeği olurlar. Çoğunlukla yabani tavşan ve keklik avcılarının yanlarından ayırmadığı cinsten köpeklerdir.

Özgür ruhlu yapıya sahip olan bu enerjik hayvanlar kendi başlarına hareket etmeyi severler. Genetik özelliklerinden dolayı da avcı köpeği olan ve bu şekilde kullanılan bu sevimli hayvan dilerseniz iyi bir aile köpeği de olabilir. Çocuklarla araları oldukça iyidir. Hareketli olan yapıları sayesinde çocuklarla oyun oynamaktan oldukça keyif alırlar. Kuşları avlamak konusunda oldukça başarılı oldukları için eğer evinizde hem kuş hem de Britany cinsi bu köpeğe birlikte bakmak isterseniz daha yavru haldeyken alıştırmanız gerekmektedir.

Bakımı: Her gün fırçalanmalarına gerek yoktur. Haftada bir fırçalamanız yeterlidir. Gerektiğinde yıkanmaları gerekir. Çok uzun tüylere sahip olmadıklarında çok sık yıkamaya gerek yoktur. Çok fazla tüy dökmezler. Çok hareketli bir tür oldukları için besin değerlerinin bir veteriner tarafından takip edilerek beslenme uygulanmasında fayda vardır. Şunu da belirtmek de fayda var av sonrası kulaklarının kontrolünü iyi yapmanız gereklidir.

Britany apartman dairesinde yaşayan kişilerin besleyecekleri köpek türlerinden kesinlikle değillerdir. Ancak ve ancak bahçede özgürce koşturabilecekleri bir eviniz var ise bu köpekleri beslemeyi düşünmelisiniz. Aksi takdirde enerjilerini atamamak bu sevimli hayvanların canlarının sıkılmasına ve saldırgan davranışlar göstermelerine ve eşyalara zarar vermelerine neden olabilir.

Yani enerji ihtiyaçlarının karşılanması çok önemlidir. Soğuk havaya dayanıklı oldukları için onlara özgürce girip çıkacakları bir kulübe yapmanız onlar için en uygun yaşam yeri olacaktır. Ama tabi siz illaki ben bu köpeği istiyorum onun enerjisini atması içinde yeterince uğraş veririm bunun için zamanım var diyorsanız birlikte spor yapacağınız uygun bir arkadaştır diyebiliriz.

Yorumlar