AYTAŞI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Şifalı taşlardan biri olarak kabul edilen aytaşı aynı zamanda toprak ana taşı olarak da bilinmektedir. En çok beyaz rengine rastlansa da pembe, mavi, kahverengi, mor, sarı, yeşil ve gri renklerine rastlanmaktadır.

Hem ruha hem de bedene faydası olduğu savunulan aytaşı bilim dünyasında moonstone olarak adlandırılmaktadır. Ayın sahip olduğu ışığı etrafa yayması sonucu aytaşı adını alan taşın oldukça kırılgan bir yapısı vardır. Kolaycada çizilebilmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanmak gerekmektedir.
Bereket ve çokluğun sembollerinden biri olarak kabul edilen taş aynı zamanda doğumu da simgelemektedir. Bu nedenle kısırlık sorununu engellediğini ve doğumu kolaylaştırdığı da savunulmaktadır.
AYTAŞI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?
Birçok ülkede önemli olan aytaşının özellikle Hindistan’da yeri çok büyüktür. Hintliler bu taşa kutsal bir anlam yüklemişler ve bunun sonucu olarak taşın bereketin, aşkın, sevginin, düşlerin ve dostluğun timsali olarak görmektedirler. Bu nedenle zaten takıya düşkün Hintliler ’de özellikle kadınlar al ve ayak bileklerinde aytaşından yapılmış bileklik ve halhal bulundururlar. Üstelik taşın maliyetinin ucuz olması ve sağlığa olan etkisi de bu durumun yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Bioenerjik özelliği çok fazla olan taşlardan biri olan aytaşının gücünü en fazla ayında en parlak olduğu dönem olan dolunay zamanlarında hissederiz. İnsan ruhu ve bedeni üzerinde etkisi oldukça yüksek olan taş insanlarla ilişki kurma ve daha rahat anlama konusunda fayda sağlamaktadır. Diyaloglarınızın güçlenmesine ve daha samimi bir ifade takınmanıza yardımcı olmaktadır. Yıldızı düşük insanları da nazardan koruyup enerjilerini yükselttiği bilinen faydaları arasındadır. Doğuma faydası olduğunu daha öncede söylediğimiz taşın kadınların doğum esnasında yanında bulundurmaları durumunda daha kolay ve acısız doğum yaptıkları inancı da oldukça yaygındır. Kas ağrılarına ve kramplara da iyi geldiği savunulan taşın kişiye fiziksel enerji vererek bu ağrılara çözüm olduğu düşünülmektedir. Aytaşını kullanan kişilerin ortak görüşü taşın vücudun tamamını etkilediğini ve kendilerini daha güçlü hissettikleridir.

Bu özellikleriyle şifalı taşlar grubuna alınan aytaşı aynı zamanda birkaç burcun da taşı olarak kabul edilmektedir. Özellikle yengeçlerin mutlaka aytaşı taşımaları yengeçler dışında balık ve ikizler burcuna sahip kişilerinde üzerlerinde aytaşı taşımalarının onlara olumlu etki edeceği savunulmaktadır.

Bu şifalı taş dünyada en çok brezilyada çıkarılmakla birlikte, ABD, Srilanka, Almanya ve Hindistan’da oldukça yaygındır. Bunların dışında burmada ve Tanzanya’da aytaşının çıkarıldığı ülkeler arasında gelmektedir.

Yorumlar