REÇETELİ İLAÇLARIN NEDEN OLDUĞU SAÇ KAYBI

Özellikle kadınlar için önemi son derece büyük olan canım saçlar. Her dönemde farklı tarzlar farklı renklerle karşımıza çıksa da değişmeyen tek gerçek vardır. Bakımlı saçların her dönem bir kadınlık ve güzellik sembolü olarak görülmesidir. Bu sebeple saçların güzel görünmesi için yüzyıllardır bir sürü farklı yöntemler uygulanmıştır. Uygulanmaya da sanırım insanoğlunun bu dünyadaki yaşamı boyunca devam edilecektir. Fakat bir fark var ki o da şu bugünün dünyasında ne yazık ki geçmiş yıllara göre saç kayıpları yanlış ürün kullanımları, saçı yıpratıcı kimyasal ürünler, fazla yıkama, yetersiz beslenme vb. birçok sebep yüzünden daha fazla görülmektedir.
REÇETELİ İLAÇLARIN NEDEN OLDUĞU SAÇ KAYBI

SAĞLIK NEDENİ İLE KAYBEDİLEN SAÇLAR,

Yazımızın başında da değindiğimiz sebeplerden ötürü yaşanan saç kayıpların dışında saç kaybı yaşanmasına sebep olan bir başka şey de ilaç kullanımıdır. Ne yazık ki yaşadığımız sağlık sorunları nedeniyle kullanmakta olduğumuz reçeteli ilaçların neden olduğu saç kaybı bizi aynı zamanda en üzen saç kaybı nedenidir. Sonuç itibariyle burada kaybımız yalnızca saçlarımız değildir. Ne yazık ki sağlığımızda risk altındadır. Bu sebeple düzenli olarak kullandığımız veya kullanacağımız ilaçları kullanmadan önce bu tarz bir soruna neden olup olmadığı doktora sormalı. Ve ya kullandıktan sonra reçeteli ilaçların neden olduğu saç kaybının fark edildiği dökülmelerde doktora danışılıp ilacı değiştirme şansı varsa bu seçenek de mutlaka değerlendirilmelidir.

BU TEDAVİLERDEN VE İLAÇLARDAN BAZILARI,

    Sivilce, akne veya benzeri hastalıkların tedavisi için A vitamininden türetilmiş bütün ilaçlar.     Yüksek Kolesterol sebebiyle kolesterol düşürücü olarak kullanılan aşağıda yazdığımız reçeteli ilaçların neden olduğu saç kaybının yaşanmasına sebep olur.

* Atronid-S (clofibrate)
* Lopid (gemfibrozil)

    Depresyon ve Antidepresyon ilaçları olan Prozac ve Zoloft adlı vb. ilaçlar.
    Diyet için kullanılan ilaçlar.
    Mantar ilaçları.
    Gut hastalığı tedavi ilaçları.
    Kalp ilaçlarının birçoğu.
    Yüksek tansiyon ilaçları.
    İltihap kurutmak amaçlı kullanılan ilaçlar.
    Kemoterapi ilacı olarak da kullanılan bir anti-enflamatuar.
    Parkinson hastalığı ve tedavi esnasında kullanılan araçlar.
    Mide rahatsızlığında kullanılan ilaçlar.
    Tiroit bozuklukları ve Tiroit tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu.

Kısaca anlatmaya çalıştığım bu reçeteli ilaçların neden olduğu saç kaybını öncelikli olarak yaşamanızı asla istemeyiz. Ama eğer ki böyle bir sorun oluşursa doktorunuza danışmayı atlamayın. Bu sebeple kayıp yaşayanlara her şeyden önce acil şifalar dilerim.

Yorumlar