MİNYATÜR PİNSCHER ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI

Familya: Pincher ve Terrier.
Diğer Adları:  Minyatür Pinçhır, Miniature Pinscher,  Reh Pinscher, Zwergpinscher
Rengi: Siyah veya sarımsı kahverengi kızıl ,sade ve erkek geyik kızılı renklerinde görülürler.
Çıkış Yeri: Almanya  Çıkış Tarihi: 1600'ler
Orijinal İşlevi: Haşere olarak adlandırılan böcek avı.
MİNYATÜR PİNSCHER

Günümüzdeki İşlevi: Dost canlısı, arkadaş
Ortalama Ömür: 12-14 yıl arasında bir ömür sürerler.
Kilo Erkek/Kilo Dişi: 4-5/4-5 kg ağırlığa sahiptirler.
Boy Erkek/Boy Dişi: 25-32/25-32 cm

İnanılmaz derecede küçük ama bir o kadarda beni sev diye etrafınızda dolaşacak olan bir köpekten bahsedeceğimiz bugünkü konumuzda Minyatür Pinscher hakkında öğrenmek istediğiniz özellikleri bakımı ve karakteri ile ilgili birçok bilgiye ulaşacaksınız.

Kökeni:

Geçmişi çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. Bu ırk ilk olarak Almanya’da, ahırlarda fare avlaması için yetiştirilmiştir. Ve 1905 Dünya savaşına kadar yalnızca Almanya’da yetiştirilmişlerdir. Savaş bitiminde Minyatür pincherler bilinirliği kısa zamanda tüm dünyaya yayılmıştır. 19. yüzyıl sonlarında bir köpek cinsi olarak resmen kabul edilmiştir. Bu minik tatlı ırkı dünya standartlarında tanıtan ilk kulüp ise 1929 yılında AKC kulübü oldu. İlk yıllarda Terrier sınıfında kabul edilen ırk, 1930 yılında resmi olarak oyuncak köpekler sınıfına dahil edilmiştir. 1972 yılında ise ismi Minyatür Pincher olarak kayıtlara alınmıştır. İsminin anlamı Almanca ısırıcı anlamına gelse de aslında fedakâr, duygulu, uysal, aynı zamanda zeki ve temiz bir köpektir.

Genel özellikleri:

Küçücük minyatür bir cinstir. Bacak kısımları her zaman yere dik olacak durumda basmaktadır. Patileri oldukça küçüktür adeta kedi gibidirler. Güçlü çeneleri beden yapıları ile son derece uyum içerisindedir. Koyu renkli gözlere sahiptirler. Tüylerinin rengi hem ten renginde hem de siyah olabilmektedir. Kendine has yürüyüşü özelliğine sahiptirler. Kendine çok güvenen kafasına göre hareket etmeyi seven sevimli bir ırktır. Havlamaları kişileri rahatsız etse de bu cins köpeklerin en sevdikleri huylarından biridir ve bu nedenle çok sık havlarlar. Sahiplerine karşı son derece mükemmel bir sadakat duygusu içerisindedirler.

Zekilik onların doğasında vardır. Küçük boyutlarına bakmadan kendilerini büyük köpek gibi sanıp o şekilde davranırlar. Koruma anlamında orta derecede bir güce sahiptirler. Ne çok zayıf nede çok yüksektirler orta derece de bir koruma sağlarlar. Etraflarındaki köpeklere de sık sık havlayabilir. Çocuklarla araları iyi ancak onu çok rahatsız etmedikleri sürece.

Tanımadığı kişilere karşı içlerinde daima bir şüphe hep vardır. Küçüklük dönemlerinde şımartırsanız hep kendi istedikleri olsun ister. Öğrenme kapasiteleri oldukça yüksek olan bu köpek cinsi özellikle 2-5 aylık olduğu dönemlerde sosyalleştirilmeleri gerekir. Tuvalet eğitimini öğretmek istiyorsanız bunun için iyi bir eğitim vermeniz şarttır. Eşyalar konusunda da dikkatli olmanız da fayda vardır. Küçük eşyaları kemirip yutabilirler.

Bakımı:

Minyatür Pinscher boyutlarından ötürü rahatlıkla apartmanda besleyebilirsiniz. Tek problem çok fazla havlayan bu ırkın havlamalarından ötürü gelebilecek şikâyetlere karşı daha küçük oldukları dönemde onları havlamaları konusunda uyarmalısınız. Soğuk havalara karşı oldukça dayanıksızdır. Bu nedenle hasta olmamaları için dikkatli olmak gerekir. Gün içerisinde onunla oyun oynayarak koşarak enerji ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bakımları oldukça rahattır. Kısa tüylerini düzenli fırçalamanız yeterlidir. Tüy dökmeleri yok denecek kadar azdır. Küçük görünmesine rağmen havlaması ve keskin dişleri göstererek karşısındakileri korkutmayı başaran bu sevimli köpekler size inanılmaz bir arkadaş olacaklardır.

Yorumlar