MASTİFF CİNSİ KÖPEK BAKIMI VE ÖZELLİKLERİ

Familya: Koyun sürüsü koruma köpeği, Mastiff

Diğer Adları: İngiliz Mastiff

Rengi: Burnu, kulakları ve kasları koyu renk olmakla birlikte kahverengi, açık kahverengi, kayısı rengi, gri renklerde görülmektedir.

Çıkış Yeri: İngiltere’dir.

Çıkış Tarihi: Tam tarih bilinmemekle birlikte çok eski yıllar.

Orijinal İşlevi: Koruma görevini üstlenmişlerdir.

Günümüzdeki İşlevi: Koruma

Ortalama Ömür: 08-10 yıl aralığında ortalama bir ömür sürerler.

Kilo Erkek/Kilo Dişi: Her iki cinste de 79-86 kg arasındadırlar.

Boy Erkek/Boy Dişi: 74-79/69-71 cm arasındadır.
MASTİFF CİNSİ KÖPEK BAKIMI VE ÖZELLİKLERİ

Kökeni:

Mastiffler Tibet’e giden Fenikeliler tarafından Avrupa’ya getirilen Tibet Mastiff'inden türetilmişlerdir. Kısa süre içinde Büyük Britanya'nın yerlisi olmuş ve büyük değer kazanmıştır. Geçmiş yıllarda köpek gösterilerinde kullanılan, azılı kana susamış olarak tabir edilen savaş köpeklerindendi.

Yıllar geçtikçe ıssız yerlerdeki fabrikaları korumak veya da sürülere bekçilik yapması için kullanıldılar. Günümüzde insanlara arkadaşlık etmelerinin yanı sıra muhafız köpeği ve bekçi köpeği olarak da kullanılmaktadır. Bu köpeklerin geçmişlerinden gelen vahşi yapıları nedeniyle var olan saldırganlıkları son derece dikkatli ve özverili köpek bakıcıları tarafından başarıyla giderilmiştir.

Genel Özellikleri

Bu köpekler için geçmiş yıllarda bu köpek ırkının karşısında bir köpek Arslan’ın karşısında kalmış bir kediye benzer tabirleri kullanılmıştır. Mastiffler sağlam yapılı, cüsseli ve hareketli köpeklerdir. Cüsseli yapısına karşın son derece nazik ve dengeli bir yapıya sahiptirler. Çocuklarla araları olağanüstü denecek kadar iyidir. Bu köpek ırkı eğer doğru bir eğitim alırlarsa suçlulara karşı son derece başarı sağlayacak bir polis köpeğine dönüşebilirler. Ve suçlulara olağanüstü bir kavgacılıkla saldırırlar.

Mastifflere baktığınızda ilk göreceğiniz şey ihtişam, cesaret ve uysallıktır. Asla utangaç bir yapıları yoktur. Onurlu bir duruşa sahiptirler. Mastifler yabancılara karşı ilk etapta mesafeli davranarak incelerler. Sorun görmedikleri takdirde davranışları normale dönüşür. Ama eğer ki bir mastiffe sahipseniz ve o gördüğü yabancıya karşı sert eğilimlere sahipse o kişiye karşı dikkatli olmanızda fayda vardır. Mastifflerin erken yaşlarda sosyalleşmesi de diğer tür köpekler kadar çok önemlidir. Bu sayede onlardan beklenmeyen utangaçlık duygularını üstlerinden atabilirler.

Âmâ çatışmadan ve sert davranışlardan hoşlanmayan o sert görünüşlerinin altında duygusallık yatan bu köpekler için sert eğitimler uygun değildir. Bu nedenle çocuklarla araları son derece iyi olsa da onların bile bu iri yapılı hayvanlara sert davranışlarda bulunmalarına asla izin vermeyin. Yani sözün kısası Mastifflere karşı sabırlı olmak zorundasınız.

Bakımı:

Mastiff ırkı her insanın kolay kolay baş edebileceği köpek cinslerinden biri değildir. Mastifflerin iri cüsselerinden de tahmin edebileceğiniz gibi apartman yaşamı için pek uygun olduklarını söyleyemeyiz. Tabi kocaman bir apartman dairesine sahipseniz o zaman durumlar değişebilir. Bu ırk köpeklerin egzersizlerini düzenli olarak yapmalarına yardımcı olmak zorundasınız.

Onları düzenli olarak yürüyüşe çıkarmalı ve enerjilerini atmalarını sağlamalısınız. Üstelik eklem rahatsızlıkları konusunda hassas olan bu tür için bu yürüyüşler bu anlamda da çok gereklidir.

Tüy yapıları son derece hassas olan bu ırk köpeklerinin sık dişli bir yapıya sahip bir tarakla taranması gerekir. Tarak bakımı yaptıktan sonra tüylerinin güzel görünmesini sağlamak için süet uygulaması yapmanızda fayda vardır. Orta derece de tüy döken ırkların arasında gösterilen Mastiff’in en sık sorunu ise kaş dönmesi olarak tabir edilen problemleridir.

Katmanlı olan derileri yüzünden ne yazık ki hem deri rahatsızlıklarına hem de göz hastalıklarına karşı son derece yatkındırlar. Yıkanmaya çok müsait olmasalar da gerekli gördüğünüz zaman yıkamanızda fayda vardır. Mastifler özen isterler. Bu nedenle eğer ki bir Mastiffe sahip olmak istiyorsanız onlarla uğraşmaktan ve birlikte zaman geçirmekten keyif almanız gerekmektedir.

Yorumlar