VÜCUT KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

Son yıllarda özellikle obezitenin artmasıyla birlikte uzmanlar bu konuda ideal kilonun değil; sağlıklı kilonun önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Bunu bulmanın tek yolunun da Vücut kitle indeksi yani ‘Beden Kitle İndeksini (BKİ) belli bir oranda tutmak olduğunu söylemektedirler.
Peki, o halde bu oran ne olmalı ve bunu nasıl sağlayacağız?
VÜCUT KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR?
Bir kere her şeyden önce uzmanlar bu konuda yapılan en büyük yanlışın ideal kilo kavramı diye akılda oluşturulan kavramdan bahsediyorlar. Ve ekliyorlar bu bir yanlıştır ve bu yanlış dan dan bir an önce kurtulun. Aksi durumda  “ideal kilomda olacağım” diye tutturup hayatının tadını, tuzunu kaçırıp sağlınızdan olabilirisiniz diyorlar.

Bu nedenle bu yanlışı Yapmayın! Yanlışta lütfen ısrar etmeyin!

Uzmanlara biraz kulak verdiğinizde zaten “İdeal kilo” diye bir şey olmadığını sizde göreceksiniz. Zira her yaşın, cinsin, boy uzunluğunuz ve genetik yapının farklı bir kilo aralığı vardır. Siz yirmi yaşında 45 kg’larda seyredebilirsiniz ama kırk yaşına geldiğinizde bu kiloda olmanız doğru değildir. Bu nedenle yok efendim ben o kiloda olmalıyım diyerek kendinizi hasta etmeyin. Doğru olan sağlıklı kilo aralığında olmaktır. Sağlıklı kilo hesabı da teraziye çıktığınızda gördüğünüz kilo değil Vücut kitle indeksi yani BKI değerlerine ve bel çevresine bakılmaktadır. Bu sayede de ideal kilo değil sağlıklı kilo tespit edilerek kişinin sağlık açısında uygun kiloda olup olmadığına bakılmaktadır.

BKİ’NİZ 25’İ AŞMAMALI

Vücut Kitle İndeksi veya kısaltılmış haliyle BKI değerleri çok önemlidir. Bu nedenle, BKİ’si 20-25 arasında olanları normal, 25-30 arasında olanları hafif şişman, 30-35 arasındakileri şişman (bez) olarak tanımlıyor, 35’ten sonrası ise çok daha tehlikeli asıl sağlığı tehdit eden problemlerde bu aralıkta görülmektedir. 35-40 arasındakileri “çok şişman”, 40 ve üzerindekileri ise “morbit şişman” yani “hastalık derecesinde obez” olarak kabul edilmektedirler.

Bununla birlikte uzmanlar kişinin BKI sonucunun 20’nin altında olmaması gerektiğini de savunmaktadırlar. Çünkü çok şişmanlık gibi çok zayıflık da kişide sağlık problemlerine neden olmaktadır. Özellikle ANOREXIA gibi gıda reddi durumu varsa bu durumun riski çok daha büyüktür.
Bu yüzden yazımın başından beri dile getirdiğim gibi daha da doğrudur uzmanların bu konuda söylediklerini sizlerle paylaştığım gibi yaşınıza göre ve fiziksel koşullarınıza uygun olarak sağlıklı kilonuzu bulun ve o kiloda olmaya gayret edin. O kilo sizin sağlıklı kilonuzdur.

Bu yüzden,
Eğer 20-30 yaş aralığındaysanız size 20-23 aralığını, 30-50 yaş arasındaysanız 20-25 aralığını hedeflemenizi tavsiye ederim. 50’ li yaşlardan sonra ise 25-28 aralığı uygun olandır.

Kısacası işin özü yaşınız ne olursa olsun BKİ’niz ne 30’u geçsin, ne 18’in altına düşsün. Ve bel çevreniz kadınsanız 88 in erkekseniz 100ün altında kalsın.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

BKİ yani (Beden Kitle İndeksi) = Kilogram cinsinden ağırlık/metre cinsinden boyun karesi.

Örnek: Kilosu 85, boyu 1,65 olan birinin BKİ’si “85/1,65x1,65=31,22” olarak belirlenebilir.

Yorumlar