PERFÜZYON NEDİR? NE İŞ YAPAR?

Fransızca bir kelime olan perfuse bir şeyin üstünü kapatmak boşaltmak ve akıtmak anlamındadır. Perfüzyon dokuların ve hücrelerin beslenmesini sağlar.
PERFÜZYON NEDİR? NE İŞ YAPAR?

Vücut da bulunan doku ve hücreler kan ile beslenir. Vücudumuzun kan dolaşımını sağlayan doku ve hücreler perfüze olarak beslenme ve boşaltım işlemleri karşılanmaktadır ve perfüzyon işlemi yapan kişiler perfüzyonistlerdir.

Günümüzde ölümlere sebebiyet veren en önemli rahatsızlıkların başında kalp damar hastalıkları gelmektedir. Kalp damar rahatsızlıkları için ameliyat tercih edilmekte ve bu ameliyatlar kalp ve akciğer pompası ile yapılmaktadır. Kalp damar ameliyatları sırasında önemli bir görevde perfüzyon işlemini yapan kişilere yani perfüzyonistlere düşmektedir.

Perfüzyonistler ameliyat sırasında kalp ve akciğerle için gerekli olan desteği sağlamaktadırlar. Ameliyat sırasında büyük fayda sağlamaktadırlar.

Kalp ve akciğer makinalarını kullanan perfüzyonistler kan dolaşımını korumak zorundadırlar. Özellikle karaciğer nakli sırasında kan dolaşımını koruyarak diyaliz makinesi çalıştırmakla sorumludurlar. Ameliyatlar tam bir ekip çalışması gerektirmektedir. Ameliyat sırasında en ufak bir hata ölümlere sebebiyet verebilmektedir. Perfüzyon işlemi hastanın hayata bağlı kalması için önemli bir işlemdir. bu görevi üstlenen perfüzyonistler çok dikkatli olmak zorundadır.

Ameliyat ekipleri kendi arasında;

•    Kalp- damar cerrahisi

•    Anestezi departmanı

•    Perfüzyon departmanı

Olarak 3 kısma ayrılır. Her departmanın kendi görevi ve işleyişi vardır. İşleyiş birbiri ile bağlantılı olmak zorundadır. Bu operasyonlar sırasında perfüzyonistlere büyük göev düşmektedir. 

Perfüzyonistler Ameliyat Sırasında Nelerden Sorumludur?

•    En önemli görevleri kan dolaşımını sağlamaktır.

•    Operasyon sırasında kanın kalpten uzaklaşması gerekmektedir. Kanın kalpten uzaklaşmadı doktorların daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Perfüzyonlar operasyon sırasında kanı kalpten uzaklaştırmakla sorumludurlar.

•    Operasyon sırasında ısınma ve soğutma işlemlerini sistematik olarak sağlamalıdırlar.

•    Operasyon sırasında kalbe yardımcı olan cihazlardan yardım alınmaktadır. Perfüzyonistler bu cihazları kullanmaktadırlar.

•    Ameliyathane de hazır halde bulunmalıdırlar.

Perfüzyonistler ameliyat odasında hazır bulunmak zorundadırlar. Operasyonda kullanılan cihazları hazır halde tutmalıdırlar. Operasyon esnasında ve sonrasında kayıd tutmalarıda gerekmektedir. Perfüzyonistler görevleri gereği önemli kişilerdir ve ameliyatın önemli parçalırıdr. Hayati önem taşıyan noktaları dikkatli takip ederek operasyonların başarı ile sonuçlanması adına önemli göreve sahip kişilerdir.

Yorumlar