PERFÜZYON NEDİR? NE İŞ YAPAR?

Perfüzyon kelimesi Fransızca "perfuse" kelimesinden türemiş olup bir şeyin üstüne tamamen akıtmak, dökmek ve boşaltmak anlamına gelmektedir.

Kısaca anlatmak gerekirse perfüzyon organ, doku ve hücrelerin beslenmesi olarak ifade edilmektedir. Vücudumuzda ki doku ve organlar kanla beslenmektedir. Vücudumuzun kan dolaşım sisteminin merkezi olan kalp ve ona bağlı olan damarlar yardımıyla organ ve dokulara perfüze olarak onların ihtiyaçlarını beslenme, boşaltım ve homeostasi karşılamaktadır. Perfüzyon işlemini yapan kişilere perfüzyonist denmektedir.
PERFÜZYON NEDİR? NE İŞ YAPAR?
Günümüzde kalp ve damar hastalıkları yüzünden yaşanan ölümler ne yazık ki oldukça fazladır. Kalp ve damar rahatsızlıkları yüzünden yapılan ameliyatların büyük bir bölümü kalp- akciğer pompası ile gerçekleştirilmektedir. Perfüzyonistlerin amacı bu ameliyatlar esnasında kullanılan kalp-akciğer pompası ve kalp akciğer desteğini sağlayan cihazların uygulanmasını sağlayarak ameliyata yardımcı olmaktır.

Perfüzyonistlerin bu anlamda kalp-akciğer makinesini kurarak ameliyat esnasında makine kullanımını yaparak kan dolaşımının devamını korumak ve karaciğer nakli esnasında kan dolaşımını sağlayan makine ile diyaliz makinesini hazırlayıp çalışmasını sağlamak gibi özellikler bulunmaktadır. Perfüzyon teknikerinin kendi yapması gereken işlerin dışında ameliyathane ve anestezi hizmetleri idaresi hakkında da bilgi sahibi olması, hasta, hasta yakınları ve öteki sağlık çalışanlarıyla etkili iletişim kurabilmesi çok önemlidir.

Perfüzyonistlerin yaptıkları iş hayati bir önem taşımaktadır. Fakat buna rağmen bir perfüzyonistin görev tanımı maalesef tam anlamıyla tanımlanmamıştır. Bu da ülkemizde ki perfüzyonistlerin en büyük sorunu durumundadır.

Bir ameliyat esnasında ameliyat ekibini,

-Kalp-damar Cerrahisi Departmanı,

-Anestezi Departmanı,

-Perfüzyon Departmanı.

Bu üç departman oluşturmaktadır. Bu üç departmandan ikisinin görev ve tanımı tam olarak ifade edilmesine rağmen perfüzyonistlerin görev tanımı yaptıkları işin önemine rağmen yapılmamıştır.

PERFÜZYONİSTLER OPERASYON SIRASINDA,

•    Kan dolaşımın sağlanması,

•    Kalpten kanın uzaklaştırılıp cerrahların rahat çalışmasını sağlamak,

•    Kanın konsantre edilmesi,

•    Sistematik ısınma ve soğutma sağlanması,

•    Ameliyat esnasında kalbe yardımcı olacak cihazların kullanımı,

•    Miyokard korunması gibi görevleri vardır.

Ameliyat dışında ise herhangi bir müdahale gerekebilecek durumlarda ameliyathanede hazır bulunmak. Ameliyat için gerekli cihazları kullanıma hazır halde tutmak ve herhangi bir ameliyat esnasında yapılan işlemlerin kaydını tutmak da görevleri arasındadır.

Hiç yorum yok