MİDE KANSERİ ÖLDÜRÜR MÜ? MİDE KANSERİ NEDEN OLUR? MİDE KANSERİ TEŞHİSİ

Bugün sizlere ülkemizde yaygın olarak görülen bir kanser türü olan mide kanserinden bahsetmek istiyorum. Ama öncelikle mide organından ve işlevinden kısaca bahsetmek istiyorum. Midemiz kaburgalarımızın alt tarafında karnımızın üst bölgesinde bulunan içi boş oldukça büyük bir organdır.
MİDE KANSERİ ÖLDÜRÜR MÜ? MİDE KANSERİ NEDEN OLUR? MİDE KANSERİ TEŞHİSİ
Yiyecekler midemize ağızdan geçerek özefagus yani yemek borusundan aşağıya inerek midemize ulaşırlar. Midemize ulaşan yiyecekler ilk olarak sıvı hale gelirler. Sıvı hale geldikten sonra ince bağırsaklara doğru ilerler ve sonrasında sindirim aşamaları devam eder.

Mide kanseri nedir?

Mide kanseri seri bir şekilde seyreden ve vücuda yayılan bir kanser türüdür. Mide kanseri genel olarak bir ülser şeklinde başlamaktadır. Mide kanseri ortaya çıktığında lenf bezlerini ve çevre organları etkileye bilmektedir. Sonrasında lenfatik yolla, karın içerisinde ekim yoluyla ve direk komşulukla diğer organlara bulaşabilmektedir.

Mide içinde oluşan tümör, midenin dış tabakası içinde büyüyerek yemek borusu, pankreas veya bağırsak gibi çevresinde bulunan organların içerisine doğru yayılma gösterebilir. Mide kanseri hücreleri yukarıdaki sebeplerin dışında kan yoluyla da akciğerlere, karaciğere ve diğer organlara bulaşabilir. Yine midede oluşan kanser hücreleri lenfamatik sistem aracılığı ile vücutta bulunan tüm lenf bezlerine sıçrayabilir.

Dünyanın her yerinde rastlanabilen bir kanser türü olan mide kanseri yine de Japonya, Şili, Malezya ve İzlanda’da diğer bölgelere göre daha sık görülmektedir. Bunun en büyük nedeni de bu bölgelerdeki beslenme alışkanlığıdır. Özellikle tuzlu ve tütsülenmiş yiyecek yeme alışkanlığının çok yüksek olduğu Japonya başı çekmektedir.

Fakat bununla birlikte Japonya’da insanların bilinçli davranması sayesinde mide kanseri nedeniyle görülen ölüm vakaları oldukça düşüktür. Mide kanseri genel olarak 50 ile 60 yaş aralığındaki kişilerde görülmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen bir kanser türüdür. Mide kanseri sonucu yaşanan ölümler daha çok sosyo ekonomik anlamda daha düşük düzeyde olan toplumlarda görülmektedir.

Mide kanseri neden olur?

Sinsi bir kanser türü olan mide kanserinin oluşmasında yukarıda anlattıklarımızdan da tahmin edeceğiniz gibi en büyük nedeni beslenme alışkanlığında yapılan hatalardır. Aşrı tuzlu yemekler, yanmış etler, aşırı sıcak yemek tüketimi başlıca nedenleri arasındadır. Bunun yanı sıra aşırı alkol tüketimi ve sigara alışkanlığı da mide kanserine neden olan sebepler arasında gösterilmektedir. Bu nedenlerin dışında genetik bir kanser türü olan mide kanserinin ailesinde mide kanseri olan kişilerde görülme olasılığı diğer kişilere göre daha yaygındır.

Teşhisi,

Hastalığın teşhisinde en etkin yöntem endoskopi yöntemidir. Bununla birlikte bazı kişilerde elle muayene sırasında da fark edilebilmektedir.

Mide kanseri ölümcül müdür?

Evet mide kanseri diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi öldürücü bir kanser türüdür. Hatta mide kanserine bağlı ölümler diğer kanser türlerine göre daha yaygın olarak görülmektedir. Ama belirtmek isterim ki birçok kanser türünde olduğu gibi mide kanserinde de erken tanı hayat kurtarıcıdır. O nedenle midesiyle ilgili şikayetler yaşayan kişiler doktora gidip muayene olarak hastalığın önüne geçebilirler. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

Yorumlar