VÜCUTTA ELEKTRİKLENME NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

Vücutta elektriklenme zaman zaman herkesin başına gelen bir durumdur. Ama bu yaşanılan elektriklenme olayı bazı kişilerde ciddi anlamda rahatsız edici boyutlarda yaşanabilmektedir. Peki hiç düşündünüz mü vücutta elektriklenme neden yaşanmaktadır. Gelin hep birlikte bu sorunuza cevap bulalım.
VÜCUTTA ELEKTRİKLENME NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

Vücutta Elektriklenme Nedir?

Vücudumuzda meydana gelen statik enerji, statik elektriklenmedir. Bu tarz elektriklenmeler kişinin topraktan uzaklaşması sonucu daha fazla görülmeye başlar. Bu durumu engellemenin en kolay yolu ayakkabılarınızı çıkartarak toprağa yalın ayak basmaktır.

Vücutta Elektriklenmenin Nedenleri ve Çözümleri

Elektriklenme yaşama durumu genel olarak bir metala dokunduğunuzda, kapı açma veya kapatma girişimlerinde, biriyle tokalaşırken ya da kolunuzun bir yere teması sırasında meydana gelebilmektedir. İnsan vücudu elektriği iletebilme dahası kendi enerjisini, kendi elektriğini üretebilecek bir yapıdadır.

İnsanlarda sinir sistemi iki gruba ayrılmaktadır. Bunun ilki beyinle omurilik arasındaki görevleri sağlayan “merkezi sinir sistemi” ve vücudun diğer bölgelerindeki sinirleri merkezi sistemle birleştiren “perifik sinir sistemi” olarak tanımlanmaktadır.

Bedenimizde statik elektrik, vücudun biyo-kimyasal işlemlerle beden hareketlilikleri sırasında ortaya çıkan enerji olarak tanımlanır. Bu enerji sırasında özgür kalan elektronlar olmakla bunun negatif özellikte olması, üzerimizdeki aşırı elektriğin yine vücudumuzdaki biyo-elektrik faaliyetlerini olumsuz şekilde etkilemesi durumudur. Bununla birlikte vücudumuzdaki elektriğin az ve düşük seviyelerde olması da kişiler için tehlike durumu yaratabilmektedir.

Bu konu hakkında yapılmış olan araştırmalar neticesinde “elektriksel olan tasarım şekliyle bu sinir sistemi oluşmaktadır.” Sinir sistemindeki, sinirlerin merkezi kaynağı nöronlar olarak bilinmektedir. İnsan beyni ise çoğunlukta bu nöronlardan oluşmaktadır. Elektriklenme sırasında bu nöronlardan herhangi biri diğer nöronu elektriksel olarak çekebilme ve itebilmektedir. Bu durumu ise elektriksel itki olarak taşımayla gerçekleştirilmektedir.

Vücutta elektriklenmenin nedeni tam olarak bilinmemesi yüzünden aşırı elektriğin yüklenmesi olarak ifade edilmektedir. Zira insan vücudunda zaten oldukça enerji bulunmaktadır.

Vücutta Elektriklenme Nasıl Geçer?

•    Çıplak ayak ile toprakta gezinme daha öncede değindiğim gibi vücutta elektriği atmanın en kolay yoludur. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta ayak basılan toprağın temiz olmasıdır. Temiz olmayan toprak yeterli elektriğin atılmasını sağlamayacaktır.

•    Stres de vücutta elektriği arttıran nedenlerden biridir. Bu yüzden stresten ne kadar uzak durursak o kadar iyi olacaktır.

•    Elektriği atmanın bir diğer yolu da duş almaktır. Alınan duşlar vücutta birikmiş olan elektriği azaltmaktadır.

•    Uzak doğu sporları ve Tai-chi sporlarının uygulanması da elektriğin atılmasını sağlamaktadır.

Yorumlar