SAĞ VE SOL GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR?

Göğsümüzde hissettiğimiz ağrıların genel olarak kalple ilgili olduğunu düşünürüz. İlk aklımıza gelen ister istemez bu olur. Fakat aslına bakarsanız her göğüs ağrısı kalp rahatsızlığı veya kalp krizi nedeniyle yaşanmaz.
SAĞ VE SOL GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR?
Göğsün sol tarafındaki ağrılar genel olarak kalpte olan bir problem nedeniyle yaşanırken sağ tarafta olan ağrılar ise başka ciddi hastalıklardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle yaşanıyor olabilir.

Göğüs ağrıları asla ihmal edilmemelidir. Özellikle daha ileri yaşlarda yaşlılık evresinde bu tip göğüs ağrıları kesinlikle ciddi bir rahatsızlığın habercisidir.

Göğüs ağrıları boynun alt tarafından başlayıp üst karın bölgesine kadar olan bölümün herhangi bir yerinde yaşanabilen ağrılardır.

Daha öncede belirttiğim gibi ilk akla gelen bu durumda kalp krizimi geçiriyorum acaba endişesi olsa da çoğu göğüs ağrısı kalp krizinden veya kalbe bağlı sorunlardan yaşanmaz. Bunların dışında kaburga, sinirler, akciğerler ve yemek borusu ile ilgili sorunlar da göğüs ağrısı yaşanmasına neden olmaktadır.

Sağ tarafta yaşanılan göğüs ağrısı ile birlikte birtakım fiziksel etkilerde yaşanılabilir. Nedir bunlar,

    Vücudun pozisyonunu değiştirirken göğüste ağrı.

    Yutkunma güçlüğü.

    Nefes alırken ağrı, özellikle uzanırken.

    Göğüs arkasında ve göğüs içinde yanma hissi.

    Bıçaklanma hissi ya da keskin bir acı.

    Ağızda reflü tadı.

    Sıkışma hissi.

SAĞ GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR?

1)    Mide ve bağırsak rahatsızlıkları: Göğsün sağ tarafında ağrıya neden olabilecek rahatsızlıkların başında mide ile ilgili yaşanan problemler gelir. Reflü, ülser, yemek borusunda hassasiyet ve yırtılma durumu göğsümüzde ağrı hissetmemize neden olmaktadır. Ayrıca safra kesesi sorunları ve pankreas iltihabı da bu tip sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. 2)    Akciğer sorunları: Akciğer rahatsızlıklarından kaynaklanan sıkıntılar yüzünden göğsün sağ tarafında ağrı yaşanılması muhtemeldir. Astım, akciğer iltihaplanması, Gribal enfeksiyonlar yüzünden ortaya çıkan öksürük, Akciğerlerde toplanan kan pıhtılaşması, akciğer yaralanmaları, kan basıncının artması ve hipertansiyon gibi sorunlar akciğerlere bağlı göğüs ağrılarının nedenlerindendir.

3)    Karaciğer rahatsızlıkları: Karaciğer iltihaplanması, aşırı alkol ve uyuşturucu tüketimi, karaciğer yağlanması, hepatit virüsü ve hareketsizlik gibi durumlar sağ tarafta yaşanan göğüs ağrısı nedenleri arasındadır.

4)    Göğüs tümörleri: akciğerlerin içinde veya çevresinde olan tümörler yüzünden.

5)    Stres.

6)    Panik atak.

7)    Kas gerilmeleri, kaburga problemleri ve zona hastalığı da göğüs ağrısına neden olur.

8)     Vücudu aşırı zorlamak, aşırı efor kaybı gibi durumlar.

9)    Yemek borusu tıkanması.

10)    Kullanılan birtakım ilaçların yan etkisi olarak da göğüs ağrıları yaşanabilmektedir.

SOL GÖĞÜS AĞRISI NEDEN OLUR?

1)    Kalp krizi: Kalbe giden damarların tıkanması sonucu kan akışının azalması kalp krizi yaşanmaktadır. Kalp krizi öncesinde sol kolda uyuşma, mide bulantısı ve göğüste şiddetli bir ağrı ortaya çıkar. Bu tip bir göğüs ağrısı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle bu anlamda bir şikâyet durumu olanlar derhal bir dil altı hapı alarak doktora başvurmalıdır.

Ayrıca bu yazımızıda okuyabilirsiniz: SOL GÖĞÜSTE AĞRIYA YOL AÇAN HASTALIKLAR

2)    Koroner arter hastalığı: Koroner arterler kalbe temiz kan taşıyan damarlardır. Koroner arter duvarlarında oluşan plaklar yüzünden yaşanılan hastalık sonucu sadece göğüs bölgesinde değil aynı zamanda sırt, boyun ve karın bölgesinde de ciddi yırtılma hissi uyandıran ağrılar meydana getirebilir.
Göğüs ağrıları ne tarafta olursa olsun ciddiye alınması ve ihmal edilmemesi gereken ağrılardır. Aksi durumda hayati risk durumları yaşanmasına sebep olabilir.

Yorumlar