PARMAKLARDA SARARMA NEDENLERİ? PARMAKLARDA SARARMA NASIL GEÇER?

Parmaklarda sararma durumu genel olarak ileri yaşlarda görülen bir durumdur. Parmaklarda sararmanın birçok sebebi olabilmektedir. Bu sararma durumu parmakta bulunan kılcal damarlardan kaynaklanmakla birlikte bunun dışında birçok hastalıktan da kaynaklanabilir.
PARMAKLARDA SARARMA NEDENLERİ? PARMAKLARDA SARARMA NASIL GEÇER?
Ayrıca parmaklarla birlikte tırnaklarda da sararma birtakım hastalıklar sonucu oluşabileceği gibi kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu görülen sararma parmaklar dışında vücudun başka yerlerinde de görülüyorsa kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir doktora gidilmelidir.

Parmaklarda sararmanın başlıca nedenleri,

    Kılcal damar tıkanıklığı: Kılcal damarlarda oluşan tıkanıklık durumu parmaklarda sararmaya neden olabilmektedir.

    Mantar: Bazı mantar türlerinin parmak arasında ve parmaklarda sararmaya neden olduğu araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. Mantarın tedavi edilmesi sonucunda bu sararma ortadan kalkacaktır.

    Sigara: Sigara içen insanların büyük bir çoğunluğunun parmaklarında ve tırnaklarda sararma görülmektedir. Sigaradan kaynaklı sararmalar sigaranın bırakılması sonucu bir süre sonra kendiliğinden sona erecektir.

    Sedef hastalığı: Parmaklarda görülen sararma özelliklede turuncuya da dönük ise bu büyük ihtimalle sedef hastalığından kaynaklanmaktadır. Sedef hastalığının henüz tam bir tedavisi olmamakla birlikte doktorunuz bu konuda uygun tedaviyi uygulayacaktır.

    Vitamin eksikliği: Vücutta oluşan bir takım vitamin eksiklikleri de bu sorunu yaşamamıza neden olmaktadır. Bu nedenle oluşan sararmaları geçirmek için D, B ve C vitaminleri almak sorunu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca düzenli beslenme de bu tür sorunları yaşamamak için çok önemlidir. Gerekli besinlerin alınmadığı durumlarda bu tür sararmalar yaşanabilmektedir.

    Korku: Çok korkulduğu durumlarda sadece yüzümüz de değil parmaklarda da sararma yaşanabilmektedir.

    Kan dolaşımının yavaşlaması da parmak aralarında ve parmaklarda sararma görülmesini tetikler. Bu nedenle soğuk havalarda bu durumlar yaşanabilmektedir. Fakat bu sebeple yaşanan sararma kısa sürelidir.

    Çok fazla hamur işiyle uğraşmak da parmaklarda sararmaya sebep olabilmektedir. Bu durum da yine soğuktan kaynaklanan sararma gibi geçici bir durumdur.

Son olarak şunu belirtmek de fayda vardır. Sağlıklı bir vücutta bu tür sararmalar yaşanmamaktadır. Bu nedenle eğer uzun süre geçmeyen sararma durumu yaşıyorsanız mutlaka ihmal etmemeli ve bir doktora gözükmelisiniz. Ve konulan teşhis sonucu uygulanan tedavi kesinlikle ihmal edilmeden uygulanmalıdır.

Yorumlar