EN UZUN YAŞAYAN HAYVAN HANGİSİDİR?

Eminim ki hepiniz bazı hayvanların çok uzun süre yaşadıklarını duymuşsunuzdur. Hatta tanık olanlarınız bile vardır. Ama baktığınızda bu söylemlerin birçoğu oldukça abartılı da olabilmektedir.
Bu nedenle birtakım yanılmalara düşmemek için yazımızı yazarken yapılmış olan bilimsel çalışmalardan yararlanılarak yazılmıştır.
EN UZUN YAŞAYAN HAYVAN HANGİSİDİR?

En uzun yaşayan hayvanlar

Mauritus kaplumbağası olarak bilinen bu kaplumbağa cinsidir. 152 yıllık bir yaşamla “uzun yaşama” rekoru kırmış olan bu kaplumbağa türü hayvanat uzmanlarına göre eğer uygun şartlar bulursa 200 yıl yaşayabileceğini ileri sürmektedirler.

Bu anlamda ikinci olarak memeli hayvanlar arasında kabul edilen filler gelmektedir. Hatta bu nedenle filler uzun yaşamı sembolize ederler.  Bir filin 150 hatta 200 yıl kadar yaşadığı söylenmektedir. Fakat bu konuda yapılan araştırmalar ender olarak yüzyıl yaşayan filler olsa da genel olarak fillerin altmış yıl yaşadığını göstermektedir.

Atlarda yine filler gibi aynı grupta kabul edilmektedirler. Bir at en az elli yıllık bir yaşam sürebilmektedir. Hatta elli yılın üzerinde bir ömür geçiren atlarda oldukça fazladır. Timsahlar genel olarak bataklıklarda yaşam süren hayvanlardır. Herhangi bir öldürme girişimi olmadığı takdirde oldukça uzun süre yaşayabilirler.  Normal şartlarda bir timsahın 70- 80 yıl arası hatta bazı türlerinin 80’i aşan sürelerde de yaşadıkları görülmektedir.

Hipopotam ya da daha bilindik adlarıyla su aygırlarının 41 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir.
Gergedan 40 yıllık bir ömre sahiptir.
Ayılar 34 yıl yaşarlar.
Aslanların yaşamı 24 yıldır.
Köpekler 20 yıl kadar bir süre yaşayabilirler.
Maymunlar 20 veya biraz daha fazla bir süre için yaşayabilirler.

Kuş türleri arsında da yine oldukça uzun süre yaşayanlar vardır.
Bunların başında 100 yıldan fazla yaşadığı söylenen papağanlar gelse de bir papağanın genel olarak 54 yıllık bir yaşam sürdüğü belirtilmektedir.

Kartal 55 yıl
Akbaba 52 yıl
Beyaz Pelikan 5l yıl
İngiliz serçesi 23 yıl kadar yaşar.
Kanarya 22 yıl

Balık türlerinde de bir kısmının oldukça uzun süre yaşadığı bilinmektedir. Bunların başını Avrupa kedibalığı denilen tür çekmektedir. Kedibalığının ortalama 60 yıl kadar yaşadığı bilinmektedir. Yine Amerika ya özgü bir tür yılan balığı elli yıl kadar yaşam sürer. Bir tür sazan balığı 25 yıl kadar yaşadığı bilinmektedir.

Anlattıklarımla merakınızı giderdiğimi düşünürken sizlere de uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

Yorumlar