AKDİKEN AĞACI ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Akdiken nedir? çalımsı bir ağaçtır. Familyası hünnapgiller olduğu gibi boyları yaklaşık 1-3 metreye ulaşmaktadır. Dallarının uçlarında dikenler olduğu gibi karşılıklı dalları bulunmaktadır. Olgun akdiken ağacı siyah renkte iken fidanları gümüş grimsi renktedir. Halk arasında bilinen diğer isimleri ise şunlardır; Geyikdikeni, Ateştacı, Rhamnus catharicus (catharica) Barutağacı olarakta bilinmektedir.
AKDİKEN NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?
Kenarları kertikli olan yaprakları kalp yada yumurta şeklindedir. Yaprak diplerinden çıkan çiçekleri ise demet şeklinde toplu halde çıkar. Çiçeklerin renkleri ise sarımsı yeşil renkte olduğu gibi küçüktür. Mayhoş bir tadı olan meyvelerin büyüklüğü bezelye kadardır. Yeşil meyveler olgunlaştıkca siyahlaşır.

Dağlık bölgelerde yabani olarak yetişdiği gibide park ve bahçelerde yetiştirilmektedir. Anavatını ise Anadolu ve Güney Avrupadır.

Akdiken ağacının meyvelerinden şurup ve tentürü yapılmaktadır. Akdiken yaprakları ve meyvelerinin içeriğinde lokain, ramnoksantin, antrakinon ve C vitamini bulunmaktadır.

Vücudumuza faydaları bulunan akdiken ağacının sağlık açısından oldukca etkileri bulunmaktadır.

Akdiken faydaları 

Kabızlığı önleme etkisi bulunan akdiken meyvelerinin müshil etkiside bulunmaktadır. Sarılığa iyi geldiği gibi kalp çarpıntısınada iyi gelmektedir. Boğaz ağrıları için balla karıştırılıp gargara yapılması halinde iyi gelmektedir.

Akdiken nasıl kullanılır?

2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş meyve ve yapraklarını bardak kaynamış suya koyarak 15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlenen akdiken çayını süzerek her sabah 1 bardak içilebilir.

Olgunlaşmış taze meyvelerinden 10 adet sabah kahvaltı yapmadan önce yenebilir.

Akdiken meyvesinden şurup hazırlanışı ise olgunlaşmış meyveleri bi kaba konur üzerine biraz şeker ve su eklenerek kaynatılarak şurup elde edilir. Bu şurubu ise bir yemek kaşığı kadar sabah kahvaltı yapmadan önce içilebilir.

Akdiken meyvesini kesinlikle olgunlaşmadan yememeliyiz çünkü karın ağrısına neden olmaktadır. Ayrıca aşırı tüketmek bulantı ve kusmaya yol açabilir.

Yorumlar