YARASALARIN YAŞAMI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yarasa, gövdesi fareye benzeyen, ön ayakları perdeli kanat şeklinde gelişmiş, vücudu yumuşak sık kıllarla kaplı, iskeleti hafif yapılı, uçabilen memeli tek  hayvandır.

YARASALARIN YAŞAMI VE ÖZELLİKLERİ

Dünya üzerinde on sekiz familyaya bağlı olan yaklaşık  bin tür yarasa bulunmaktadır. Bu türlerden sadece yaklaşık olarak otuz tanesi Türkiye’de yaşamaktadır. Dişi ile erkek yarasalar çok fazla yan yana gelmezler. Dişi ve erkek yarasayı genel olarak sadece çiftleşme dönemlerinde bir arada görürsünüz.
YARASALARIN YAŞAMI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Yarasaların doğadaki yaşamlarını ilk olarak 18.yy.da  Lazzaro Spallanzani adlı bilim adamı incelemiştir.Bu incelemeler sonucunda yarasaların gözleri kapalı olduğunda dahi herhangi bir yere çarpamadan gidebildiklerini tespit etmiştir. Bu tespit üzerine yarasaların yönlerini seslerden faydalanarak bulduğunu savunmuştur.

Yarasaların beslenmesi

Yeryüzünde  yaşayan dört bin beş yüz  memeli türü arasında yarasalar en fazla guruba sahiptirler. Yarasalar beslenme yönünden üç kısıma ayrılır. Meyve ile besleneler,etçil olanlar ve kanla beslenenler. Meyve ile beslenen yarasalar genellikle iri olurlar. Etçil olanlar uçan böcekleri yiyerek yaşamlarını devam ettirirler.Bazı yarasa türleri ise diğer hayvanların kanını içerek beslenirler.
Yarasaların özellikleri,

-    Ortalama olarak bir yarasa yirmi yıl yaşarlar.Yarasalar sadece yılda bir kere yumurtlama yaparlar.Ve yılın üç ayını kış uykusuna yatarak geçirirler.

-    Yarasalar  uçabilen tek memeli türüdür.

-    Yarasalar uçsalarda kanatları kuşlar gibi değildir. Yarasaların el ve parmak kemikleri birbirine yapışıktır.

-    Tavanda çok uzun süre asılı kalabilen yarasalar bunu bacaklarında bulunan özel kaslar sayesinde yapmaktadırlar.

-    Gündüzleri mağaralarda,ağaç kovuklarında ve çatı aralarında uyuyarak geçirirler. Geceleri ise avlanmak için dışarı çıkarlar.

-    Sanılanın aksine kör değildirler. Biz geceleri ne oranda görüyorsak onların görüş olayıda o şekildedir.Yani gündüz yakalanan bir yarasa zor da olsa avcısını görür.

-    Yaklaşık olarak bin adet yarasanın yaşadığı bir koloni yılda dört ton böcek yemektedirler.Artık yarasaların sayısını düşünerek ne kadar böcek tükettiklerini siz düşünün.

-    Dünyada yaklaşık olarak bin çeşitinin olduğu düşünülen yarasanın yalnızca üç türü kan emmektedir.Bu yarasalar dünyada sadece Güney Amerika’nın küçük bir bölümünde yaşarlar.

-    Yarasaların görünüşleri türlerine göre değişkenlik göstermektedir.Bazı yarasalar seslerini burunlarından çıkarırlar.Bazılarının kulakları bedenlerinden daha büyük olmakla birlikte bazılarınında kanatları daha büyük olmaktadır.

-    İnsanların duyamadığı frekansta sesler çıkartan yarasalar geceleri bu seslerin cisimlere çarpıp geri dönmesi  sayesinde yönlerini bulurlar. Avlarınıda yine bu sesleri kullanarak uyguladıkları yöntemi kullanarak yakalarlar.

-    Yarasalar böcekle beslendikleri için organik tarım yapan kişilere müthiş yardımcı olurlar.Ayrıca yarasa gübreleri azot ve fosfor yönünden zengin olduğu için gübre olarak  kullanırlar.Bunun dışında önceleri barut yapımında kullanılan yarasa gübresi işlemlerin zor ve zahmetli olduğundan pek tercih edilmemektedir.

Bunların dışında düşüülenin aksine yarasalar insanlardan korkarlar.Bu nedenle insanların yaşam alanlarına girmezler.Zaman zaman yaşanan bu durumlar daha çok henüz yön duygusu tam gelişmemiş küçük yarasalar tarafından gerçekleştirilir.Böyle bir durumla karşılaşırsanız camı açıp ışığı kapatırsanız yarasa hemen ortamı terk edecektir.

Ülkemizde En Çok Bulunan Yarasa Türleri;

Myotis myotis: Büyük fare kulakları olan yarasalardır.
Myotis blythii: Küçük fare kulakları olan  yarasalardır.
Miniopterus screibersii: Uzun kanatları olan türlerdir.
Rousettus aegyptus: Mısır ve meyve yiyen yarasalardır.
Rhinolophus blasii
Rhinolophus euryale

Yukarıda saydıklarımızın dışında da daha birçok yarasa türü ülkemizde yaşarlar. Ülkemizde yaşayan yarasalar genel olarak küçük yarasalar grubundandır. Ve bu yarasalar daha çok böcekle beslenmektedir. Bunun dışında meyve yiyen diğer adla vejeteryan yarasalar ise ülkemizde daha çok mersin ve hatay bölgesinde yaşarlar.

Yorumlar