PROPOLİS NEDİR? FAYDALARI NELERDİR? NASIL KULLANILIR?

Sağlık açısından oldukca faydaları olan propolis arıların savunma mekanizması olduğu gibi biz insanlarada yararlı maddedir. Propolis ismini ve faydalarını bir çok yerde duymaktayız bilmeyenler için bende propolisin yararlarını bu makalemde paylaşmak istedim. Öncelikle yapışkan bir madde olduğunu söylemek isterim ve arılar bu yapışkan maddeyi kendilerini ve kovanlarını korumak için üretir. Ayrıca peteklerini temizlemek içinde bu yapışkan maddeden yararlanırlar.
PROPOLİS NEDİR? FAYDALARI NELERDİR? NASIL KULLANILIR?
Propolisin bakterileri, mantar ve virüslerle aynı anda savaşma özelliği bulunmaktadır. İsterseniz sağlık açısından oldukca yararlı bu maddenin vücudumuza ne gibi etkileri bulunmaktadır kısaca sıralayalım.

Propolisin faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca antioksidan görevi yapmakta ve iltihabı azaltmaktadır. Propolis tentürü ağızdan alımda bu etkileri gösterdiği gibi haricen kullanımda ise yaraların iyileşme sürecini hızlandırmakta ve mikrop kapmasını önlemek için dezenfekte etmektedir. Uyuşturucu özelliğinin yanı sıra cildi gençleştirme etkiside vardır. Mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Ayrıca propolisi kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit, soluk borusu iltihabı, faranjit, zatürre ve bronşit gibi bir çok hastalıklarda doktorlar önermektedir. Diş sorunları, mide hastalıkları, viral enfeksiyonlar, uçuk, grip ve kadın hastalıkları içinde kullanılan propolis gördüğünüz gibi arılardan gelen şifa kaynağıdır.

Peki propolis nasıl kullanılır?

Faranjit, bademcik iltihabı, sinüzit ve diş sorunu olanlar 1:10 oranında sodyum klorür ve propoli tentürü ile karışım yaparak gargara yapabilir. Sinüzit için ise bu karışımla burnunuzu ıslatmanız yeterli olacaktır.

Kulak iltihabı için propolis tentürünü pamuğa sürerek kulağınıza koyup beklemeniz yeterli olacaktır. Yanlız çocuklar için propolis tentürünü kullanmadan önce 1:1 oranında suyla karıştırarak kullanmalısnız.

Solunum yolu rahatsızlıkları için ise 5 ml sodyum ve propolis tentürünü karıştırarak koklayabilirsiniz.

Mide sorunu olanlar 100 ml sıcak suyla 15-20 damla tentürü karıştırarak yemek yemeden 30 dakika önce içebilirler.

Propolisin cilde faydası uçuk, yaralar ve mantar efeksiyonlarına karşı oldukca etkilidir. Cilde uygularken saf propolis tentürünü losyon olarak sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Propolis gibi arı ürünlerine karşı alerjiniz var ise kesinlikle alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Ayrıca çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Yorumlar