ÇELLO NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR? KISACA

Viyolensel diğer adıyla çello Fransada 16.yy başlarında görülmeye başlamış ve diğer çalgılardan belirgin bir şekilde ayrılan özelliklere sahip telli bir çalgı çeşididir.

Çello, görünüş olarak adeta bir kadın vücudunu andırır. Ayrıca hoş bir sese sahip çalgıdır. Viola Da Gamba adı verilen perdeli çalgı bu çalgının atası olarak kabul edilir. Kontrabas ve kemanla biçim olarak da  ses tonu olarak da birbirlerine yakın çalgı türleridir. Fakat kemana biçim olarak benzesede kemandan daha büyük ses olarak da daha toktur. Orta kısmında el yazısı şeklinde F harfini anımsatan iki adet ses deliğine sahip olan Çello özellikle kadınlarda estetik duruşu ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Yayın tellere temas etmesi sonucu içerideki hava ile bütünleşerek bu deliklerden çıkan sesler Çello’nun duygusunu yansıtır. Çello 4 telli ve bas seslere sahip bir çalgıdır.  Ayrıca müzisyenler insan sesine en yakın sesin çello’dan çıktığını söylerler.
ÇELLO NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR? KISACA
Çello’nun Tarihçesi:
Daha öncede  belirttiğim gibi Çello’nun ilk örneklerine 16. yüzyıl’da ilk rastlanmıştır. İlk başlarda orkestralarda bas seslere desteklemek ve tamamlamak adına kullanılmışlardır. Çello’lar ilk başta beş  telli olarak piyasaya sürülmüştü. Çello’yu ilk piyasaya süren isim Andrea Amati’dir. Antonia Vivaldi ve Luigi Boccherini gibi ünlü besteciler sadece çelloda çalınabilen özel besteler yapmışlardır.Bu sayede 18.yy dan itibaren çello tek başına çalınabilen bir enstrüman olarak kabul edilmiştir.Ve o günden sonra birçok sanatçı çello için özel besteler yapmaya devam etmiştir. Fakat ebatının büyüklüğünden dolayı bağlama, gitar veya keman gibi çok kullanılır bir müzik aleti olamamış daha çok orkestralarda yer almıştır.

Çello’da akord etme çalma
Çello’da akord işlemi tüm diğer telli çalgılarda olduğu gibi kulaklarından yapılmaktadır. Fakat çelloda farklı olarak ince akord yaraken fix denilen metal parçanın kullanılmasıdır. Çello çalınırken baş parmak dışında tüm parmaklar kullanılmaktadır.En azından yeni başlayanlarda durum şekilde olmak durumundadır. Çünkü baş parmağı dahil etmek gerçekten çok zordur. Bunu daha çok ileri seviyede müzisyenler biraz daha fark katmak adına yaparlar.Bunun dışında çellodan gerçekten iyi bir ses duymak için arşenin doğru kullanılması çok önemlidir. Bilmeyenler için belirtelim bağlama için tezene ne ise çello içinde arşe odur. Bunun dışında çello çalmak için parmakların Tuşe denilen siyah bölgelerde tutmak gerekir. Bence bu kadar okumak yeterli sıra çellonun o büyüleyici sesine kulak vermekte şimdiden iyi dinlemeler.

Yorumlar