BANYO NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Evet toplumda bir çok kişinin aklını kurcalayan banyo ne zaman yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağım. Öncelikle ''çarşamba günü banyo yapmak günah mıdır?'' ''çarşamba günü neden banyo yapılmaz?'' bu iki soruya cevap verelim çarşamba günü banyo yapılmaz diye birşey yoktur temizlik imandan gelir diye boşa söylenmemiştir. Gusül alma gereği duyan kişi bugün çarşamba diye o gün banyo yapamayacakmıdır? hangi gün olursa olsun gusül abdestini almak zorundadır. İslam dini kolaylık dinidir hurafalara yerverilmez. Batıl inançlara bizim dinimizde yer verilmemektedir. Bu nedenle temizlik ne zaman gerekiyor ise o zaman yapılmalıdır. Yani anlayacağınız ''çarşamba günü banyo yapılırmı?'' sorusuna cevap olarak yapılır cevabını verebiliriz.
BANYO NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Peki banyo akşam mı yapılmalı yoksa sabah mı yapılmalı?

Evet sizlere bu soruya cevap olarak Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir açıklamayı sizlere aktarmak istiyorum. Öncelikle bir çok kişi akşam ve bir çok kişide sabah ihityaç dışı yani alışkanlık edindiği için banyo yapmaktadır. Bazı kişiler soğuk su ile banyo yaptığı gibi bazı kişilerde sıcak su ile yapmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu akşam banyosu ve sabah banyosunun vücudumuza oldukca fayası olduğu ortaya çıkmıştır.

Banyo akşam mı yapılmalı?

Akşam duşları:
Evet banyo saatleri zihnimizi etkilemektedir. Peki banyo saati zihinde ne gibi etkiler yaratmaktadır. Uykuya geçişte sorun yaşayanlar akşam duşu alması durumunda rahat uyumasına neden olmaktadır. Akşam duşları vücuda uyku vaktinin geldiğini hatırlatarak uyku tetikleyici görevi yapmaktadır. Akşam duşları vücut ısısını düzenler ve kişinin kolay ve rahat uyumasını sağlamaktadır.

Banyo sabah mı yapılmalı?

Sabah duşları:
Özellikle iş stresi yaşayanlar sabah duş alıp rahatlayabilir. Araştırmalarda sabah duşunun stres ve yaratıcılık konusunda üzerinde baskı hisseden kişilere fayda sağladığı ortaya çıkmıştır. Duşun rahatlatıcı etkisi olduğu gibi uyandırıcı etkiside bulunmaktadır. Yaratıcılığı tetikleyen sabah duşu zihinsel süreci canlandırdığı gibi canlandırmakta ve yenilemektedir. Bu nedenle sabah duşu zihinsel fikirleri ve çözümleri kendi kendine orataya çıkarmaktadır.

Evet gördüğünüz gibi akşam banya yapmak ve sabah banyo yapmak vücut açısından oldukca faydalı olduğu bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat banyo saatinin önemi kadar banyo yapılan suyun sıcaklığıda bir o kadar önemlidir.

Peki banyo sıcak suyla mı yapılmalı yapılmalı mı yoksa ılık suyla mı? aşırı sıcak suyun zararlı olduğunu biliyoruz fakat aşırı olmayan sıcak suyla yapılan duş iyi hissettirme etkisi yaratır. Ilık suyla yapılan duş ise sağlık konusunda ılık suyun daha sağlıklı olduğu bilinmektedir.

Yorumlar