AYAKTA KARINCALANMA VE AĞRI NEDEN OLUR?

Ayakta karıncalanma ya da ağrı hissi var ise ciddi bir hastalıktan ya da giymiş olduğunuz ayakları rahatsız eden bir ayakkabıdan kaynaklanıyor olabilir. Ayaklarda karıncalanma tek bir nedene bağlı olmayıp çeşitli sorunlardan ortaya çıkabilir. Bu sorunlar arasında basit olabilecek yada hastalıklardan kaynaklanabilecek sorunları sıralayabiliriz.

Ayaklarda karıncalanma neden olur?

Ayakta karıncalanma ve ağrı hissi yüksek topuklu ayakkabı giymek, yaralanmalar, diyabetik nöropati, dolaşım sistemi hastalıkları ve nörolojik problemler ayaklarda uyuşma, iğne batması, yanma, yırtılma şeklinde ağrı gibi durumlara yol açmaktadırlar.
AYAKTA KARINCALANMA VE AĞRI NEDEN OLUR?
Yani ayakta karıncalanma hastalıktanda, giymiş olduğunuz ayakkabıdanda kaynaklanabilir. Bu nedenle günlük hayatınızda bazı alışkanlıklardan vazgeçmek durumundasınız örneğin; bacak bacak üstüne atarak oturma kadınlarda yaygın oturuş şeklidir bu oturma şeklini bırakmalısınız. Bacak bacak üstüne oturma şekli bacaklardaki kan akışını azaltmaktadır bu nedenlede ayakta karıncalanma gibi ayak sağlığı sorunlar giderek artabilir.

Kan dolaşının rahat sağlanması için ayaklar yere temas edecek şekilde ayak bileğinin birini diğer ayağın bileğinin üstüne atarak oturabilirsiniz ya da kan dolaşımın düzenli sağlanması için ayaklarınızı biraz yüksekte tutarak oturabilirsiniz.

Ayaklarda karıncalanma ve ağrı hissine yol açan bir neden de topuklu ve dar ayakkabılardır. Bu nedenle ayağınıza tam oturan ayakkabılar giymelisiniz. Aksi halde topuklu ve dar ayakkabılar kramp, ayakta karıncalanma ve ağrı gibi sorunlara yol açabilir.

Eğer sert bir zeminde egzersiz ya da koşu yapıyorsanız sert zemin ayaklarda his kaybı ve karıncalanmalara neden olur ayrıca problemi artıracak başka hasarlarada neden olabilir.

Ayakta ve parmaklarda karıncalanma tiroit seviyeleriniz düşük olmasındanda kaynaklanabilir. Ayrıca kullanmış olduğunuz ilaçlardanda kaynaklanabilir.

Gut hastalığı, raynaud sendromu, enflamasyon ve soğuk ısırması gibi nedenlerde kan dolaşımı ile alakalıdır.

B vitamini alımına dikkat etmelisiniz yani B vitaminine daha çok yer vermeniz gerektiğini unutmayınız.

Ayakları sıcak tutmakta işe yarayabilir sene boyunca ayakları sıcak tutarsanız eğer problemin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca varis çoraplarıda dolaşımı iyileştirir fakat varis çoraplarını kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğinide unutmmayınız.

Yorumlar