UYKU POZİSYONUNA GÖRE KİŞİLİK ANALİZİ

Bilim adamları uyku üzerine sayısız araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalardan biri de nasıl uyuduğumuz uyurken hangi pozisyonda yattığımız ile ilgilidir. Çünkü bilim adamlarına göre uyku pozisyonlarının insan sağlığı ile ilişkin olmakla birlikte karakter özelliği ile de bağlantısı olduğunu tespit etmişlerdir. Kişilerin karakter özelliklerine göre uyku pozisyonlarının değişkenlik gösterdiğini gözlemlemişlerdir.

Bende bilim adamlarının yaptığı araştırmalardan yola çıkarak bugün sizlere karakter özelliklerine göre uyku pozisyonlarından söz edeceğim. Bu uyku pozisyonları şöyledir:
UYKU POZİSYONUNA GÖRE KİŞİLİK ANALİZİ
Asker yatışı: Sırt üstü yatarak kolların iki yanda durduğu yatış şeklidir. Bu şekilde yatan kişiler sakin ve sesiz bir mizaça sahiptirler. Gereksiz yere yapılan konuşmaları sevmezler.Kendileri ve  yakınları için yüksek yaşam standardı isterler. Bu kişiler kendilerini diğer insanlardan yüksek görürler. Bu şekilde uyumak nefes problemlerine ve horlamaya sebebiyet verir.Bu yüzden bu yatış şekli uyku kalitesini düşürmektedir.

Cenin pozisyonu: Adından da anlaşılacağı gibi bu pozisyonda yatan kişilerin tıpkı anne karnındaymış gibi kıvrılarak yattıkları  pozisyondur.Cenin yatış şekli %41 oranında en yaygın olarak bilinen yatış şeklidir.Bu yatış şekli kadınlarda çok daha fazla görülmektedir.Bu pozisyonda yatan kişiler duygusal, hassas ve dışa dönük bir yapıya sahiptirler. Bu pozisyon karaciğer ve midede sağlık sorunlarına neden olabileceği söylenmektedir.Bu nedenle bu tür sağlık sorunları yaşamamak için sağa doğru bükülüp uyumak tavsiye edilmektedir.

Deniz yıldızı yatışı: Bacakların ve kolların iki yana açık yüzün yukarı baktığı yatış şeklidir.Bu yatış şeklinin diğer bir adıda serbest yatış şekli olarak tanımlanır.Bu şekilde uyuyan kişiler her zaman başkalarını dinlemeye hazır ve yardımsever kişilerdir.Genel olarak ilgi odağı olmayı sevmezler.bu uyku pozisyonunda uyuyan kişiler nefes sorunu yaşarlar.Bu nedenle iyi dinlenememiş olarak uyanırlar.

Serbest düşüş pozisyonu: Yüzü koyun, bacaklar aralıklı, eller baş hizasında, başın sağa veya sola dönük olduğu yatış pozisyonudur. Bu pozisyonda uyuyan kişiler  sinirli ve kolay incinen mizaca sahiptirler.Ayrıca eleştirilmeye kapalı olan kişilerdir.Bu uyku pozisyonunda kişiler mide üzerine yattıkları için mide rahatsızlıklarına sebep olabilecek bir yatış pozisyonudur.

Kütük pozisyonu: Her iki kolun da aşağı doğru uzatılıp yan yatma şeklidir. Bu şekilde uyuyan kişilerin uysal ve güvenilir bir yapısı vardır. Sağlık açısından oldukça zararlı bir yatış pozisyonudur. Bu şekilde uyuyan kişiler omurgayı aşırı düz tuttuğundan sırt ve bel  ağrıları yaşarlar.

Yaşlı duruşu yatış: Her iki kolu kıvırarak, ellerin omuz hizasında yana alınarak yatıldığı uyku pozisyonudur. Bu pozisyonda iki kolun öne doğru uzatılmış olması gerekmektedir. Böyle uyuyan kişiler eleştirel ve şüpheci kişilerdir. Bu kişilerin bir konuda karar almaları çok uzun sürer fakat aldıkları karardan kolay kolay caymazlar. Fakat bu yatış pozisyonunda sürekli aynı kol üzerine yatmak yüzünden omurga ve omuz ağrıları yaşanmaktadır.

Yorumlar