PATATESİ GÜNLÜK BAKIMINIZA EKLEMENİZİ KOLAYLAŞTIRACAK MASKE ÖNERİLERİ

Bugün sizlere hepimizin evinde bulunan patatesten cildimize iyi gelecek ve yapımı oldukça basit maske tarifleri vereceğiz.Aşağıda çeşitli özellikler için kullanacağınız masekelerden size uygun olanını veya olanlarını seçip uygulamaya başlayabilirsiniz. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

Cilt lekeleri için patates maskesi

Tazelemek ve yorgunluk için: Patatesleri yuvarlak şekilde dilimleyip on dakika kadar buzdolabında bekletin. Dilimlediğiniz patatesler  soğuduktan sonra yüzünüze on beş  dakika kadar masaj yapın.

Kızarıklıklar ve lekeler için patates maskeleri

Maske 1) Yüzünüzü daha önceden kaynattığınız patateslerin soğumuş olan suyuyla yıkayın ve yarım saat bekleyin. Dilerseniz patates suyunu bir süre buzdolabında da bekletebilirsiniz.Yarım saat bekledikten sonra bol suyla yıkayıp güzelce durulayın. Daha sonra üzerine gül suyu döktüğünüz bir pamuk yardımıyla yüzünüzü silin.
PATATESİ GÜNLÜK BAKIMINIZA EKLEMENİZİ KOLAYLAŞTIRACAK MASKE ÖNERİLERİ
Maske 2) 1 adet orta boy patatesi ve kabuklarını soyduğunuz üç adet kestaneyi ayrı tencerelerde haşlayın. Sebzeler haşlandıktan sonra güzelce ezip püre haline getirin. Bir kaba püre yaptığınız kestaneyi ve patatesi koyun ve iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımınıza bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin. 2 dakika kadar dinlendirip zeytinyağının karışımınıza iyice emmesini sağlayın. Karışımı cildinize sürüp on beş dakika kadar bekletin. Ardından cildinizi gül suyu ile temizleyin, su ile yıkayın ve nemlendiricinizi sürün. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Ton açma ve cilt lekeleri için patates maskeleri

Maske 1) Patates ciltteki pigmantasyon dengesini sağlayan en yararlı sebzelerden biridir. İki adet orta boy patatesin kabuklarını soyup rendeleyin. Soğuması için buzdolabında bekletin. Patatesler soğuduktan sonra yüzünüze güzelce sürüp yarım saat kadar bekleyin ve ardından güzelce yıkayın. Bu maske ciltteki siyah noktaları temizleyip, gözenekleri sıkılaştıracak ve sivilceleri kurutup izlerini hafifletecektir. Maskeyi uygula işlemi bittikten sonra cildinize mutlaka nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Maske 2) 2 bardak sütün içine bir adet havucu ve 1 adet orta boy patatesi soyup kaynatın. Kaynattığınız havuç ve patatesi iyice ezerek tamamen karıştırın. Ve elde ettiğiniz karışımı yüzünüzün tamamına uygulayın. Ardından 10 dakika kadar bekletip bol suyla güzelce temizleyin ve gül suyu sürün. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Kuru ciltler için patates maskesi

İki su bardağı sütün içerisine bir adet orta boy büyüklüğünde patatesi haşlayın. Daha sonra haşlanmış patatesi iyice ezin ve püre haline getirin. Püre haline getirdiğiniz karışımın içine bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Kuru olan cildinizin ihtiyacı olan nem dengesini kazandırmak için bu maskeyi haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Gözenekleri sıkılaştırmak için: 1 adet patates suyunu , 1 tatlı kaşığı toz şekeri ,1 tatlı kaşığı elma sirkesini ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu güzelce karıştırın.Daha sonra elde ettiğiniz karışımı cildinize bir parça pamuk yardımıyla sürün. Bu maske yağlı ciltlere çok iyi gelecektir. Gözenekleri temizleyip sıkılaştıran bu maskeyi 3 günde bir uygulayabilirsiniz.

Kırışıklıklar için: 1 tane patatesin  kabuklarını soyup rendenin ince tarafıyla  rendeleyin. Rendelenmiş patatesleri koduğunuz kaba 2 çay kaşığı elma sirklesi, iki çay kaşığı gliserin ve iki çay kaşığı gül suyu ilave edip iyice karıştırın.Elde ettiğiniz karışımı temiz cildinize küçük daireler çizerek sürün. Hazırladığınız maskeyi 1 saat yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Daha sonmra nemlendirici kreminizi sürüp bakımınızı tamamlayın. Cildi derleyip toparlayan, yaşlılık sarkmalarını ve kırışıklıkları azaltan bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yorumlar