OKSİTOSİN HORMONU NEDİR? ETKİLERİ NELERDİR?

Oksitosin hormonu, hipofiz bezinin arka bölümünde salgılanan ve yalnızca kadınlarda üzerinde önemli görevler üstlenen hormona verilen addır. Hopotelomustaki sinir hücrelerinde bireşim eder. Bu sinirlerin uzantıları içinde hipofiz sapından geçerek arka hipofize, yani nörohipofize gelir. Oksitosin hormonunun döllenmeyi kolaylaştırıcı, doğuma ve emzirmeye yardımcı olmak gibi görevleri vardır.
OKSİTOSİN HORMONU NEDİR? ETKİLERİ NELERDİR?
Döllenmeyi Kolaylaştırıcı Etkisi:
Cinsel ilişki esnasında kadının cinsel organından yola çıkan bazı sinirsel uyarılar, sinir lifleri içinde hareket ederk hipotalomusa kadar ulaşır. Bu uyarıları alan hipotalomus, oksitosin hormonunu bu yolla kadının dölyatağına ulaştırır. Dölyatağı oksitosin hormonunun etkisiyle belirli aralıklarla  kasılmaya başlar. Vakum etkisi yaratan bu kasılmaların etkisiyle döl yoluna boşalmış olan spermatozoitler, dölyatağının içine çekilirler.

Döl yolunun asitli bir ortam olması nedeniyle spermatozoitler, burada çok uzun süre yaşayamazlar. Fakat döl yolunun içi alkol olduğundan spermatozoitler burada bir süre yaşarlar. Bu yüzden dölyatağından içeriye çekilen spermlerin yumurtayı dölleyebilme olanakları bu sayede daha da artar.

Doğumu Kolaylaştıran Etkisi:
Oksitosin hormonu, doğum sırasında gebe kadının dölyatağında güçlü bir şekilde kasılma yaratır. Doğum başladığı esnada dölyatağı boynunun gerilmesine neden olur.Bu gerilme sayesinde  sinirsel bir uyarı oluşur. Bu uyarı Hipotolomusa taşınır. Uyarıyı alan Hipotolomus, oksitosin hormonunun kana karışıp dölyatağına geldiğinde buradaki kasılmaların daha güçlü olmasını sağlar. Bu kasılma sonucu bebeğin dölyatağından dışarı itilmesini kolaylaştırır. Bu itilme, serviksi daha da gereceğinden sinirsel uyarılara ulaşır.

Dölyatağı bir süre kasıldıktan sonra yorulacağı için ara verir ve dinlenir. Bu kasılmalar bir süre devam ettikten sonra git gide kısalan dinlenme aralıklarıyla kasılmalar devam eder. Dölyatağında meydana gelen kasılmalar sadece oksitosin hormonu sayesinde değil başka mekanizmalarla da sağlanır. O yüzden bu hormonun olmadığı durumlarda doğum gerçekleşmeyecek diye bir olasılık yoktur. Bu hormonun olmayışı sadece doğum süresinin uzamasına neden olur.

Emzirme Üzerindeki Etkileri nelerdir?

Bebek annesinin memesini  emmeye başladığı anda, annesinin meme ucunuda  uyarmış olur. Bu uyarılar sinir lifleriyle Hipotolomusa iletilir. Uyarıları alan Hipotolomus, adenohipozifi etkileyerek buradan prolaktin salgılamasını artmasına neden olur. Prolaktin, süt bezesinde oluşan süt miktarını artıran bir hormondur. Hipotolomus, aynı zamanda oksitosin hormonunun salgılamasını da artırır. Memeye kan yoluyla ulaşan oksitosin, süt kanallarının çevresindeki düz kasların kasılmasına neden olur. Bu kasların kasılması bir sağma etkisi yaratarak  anne sütünün, bebeğin ağzına fışkırmasına neden olur.

Yorumlar