MANDALA NEDİR? NASIL YAPILIR?

Mandala nedir? Mandala özellikle çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlenen merkez ya da daire anlamına gelmektedir.

mandalada net bir şekilde duran merkez noktasının etrafına desenler ve şekiller çizilmiştir. Mandala çalışmasını dıştan içe veya içten dışa yapabilirisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sırayı bozmadan hareket etmektir.

Mandala nasıl yapılır?

Asıl olarak Hindistan’a ait bir çalışma olan mandalanın insan aklını rahatlatan bir uğraş olduğu biliniyor. Genel olarak daire ve kare şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini simgeleyen mandala, şekiller çizip boyama yaparak insanı sakinleştirir.
MANDALA NEDİR? NASIL YAPILIR?
Çocukların eğitiminde farklı şekillere sokularak bir eğitim aracı olarak kullanılmakta olan mandala asıl olarak 12 adet renge sahiptir. Hem renk uyumu hem de nesne uyumu olan mandalada renklerin açık ve koyu tonları kullanılarak renk sayısı artırılmaktadır.

Figürleri ortada bir merkezde başlayan mandala da, diğer figürler merkezin etrafından kenarlara doğru gelişiyor. Baktığınızda gözü merkeze doğru çeken dairesel şekillerle örülü bu çember, oluşturduğu tüm karmaşaya rağmen her şeyin merkezinde bir anlam yattığı anlamına geliyor. Bir başka deyişle bunu simgeliyor.

Mandala yapma esnasında bir bütün ve birliktelik içerisinde aklın ve ruhun bütünlüğü bir zemine aktarılır. Ana dair evrendeki tüm varlıkları temsil eder. Merkez içindeki şekiller ise kişinin kendi iç dünyasını yansıtır. Mandalada denge söz konusudur. Ve yapılan tüm şekillerde, sembollerde bir uyum vardır. Ve yapılan şekillerin kişinin dış dünyaya bağlantısının nasıl olduğuna dair ve kişinin çevreyi nasıl algıladığına dair fikir verdiği düşünülür.

Çocukların, hayatlarına sığdırdığı deneyimler ebetteki azdır ama yine de bazen kelimelerle anlatamadıklarını renklerle anlatabilecekleri ve kendilerini bu yolla ifade edebilecekleri savunulmaktadır. Bu nedenle mandala çocuğun kişisel gelişimi için çok önemlidir.

Genel olarak aynı yaşlardaki çocuklar birbirine benzeyen tarzda şekiller yaparlar. İlk çizimler gelişimle alakalı olmakla birlikte zamanla bu çizimler çocuğun içsel dünyasına döner o doğrultuda şekiller çıkmaya başlar.

Mandalının yararları nelerdir?

Tam bir sessizlik içerisinde ve klasik müzik eşliğinde mandala boyamak çocuklar için hem keyifli saatler geçirecekleri hem eğlenecekleri hem de dikkat toplamayı arttırıcı bir çalışmadır. Mandala vücutta zekâ ve ruhun kaynaşmasını sağlar. Çocuk mandala yaparak kendi yaratıcılığını ortaya koyar.

Mandala boyamak, dikkat seviyesini artırırken aynı zamanda beynin sağ lobununda gelişmesini sağlar. Bu gelişim sayesinde kişinin yaratıcılığı ve düşünme gücü artar. Çizimleri yaparken renklerin devreye girmesi, sağ lobun aktif hale gelmesinde ve bu sayede duyguların derinleşmesinde etkilidir.
Kişi mandala sayesin de etrafını ve kendini saran gerçeği fark eder. Bu sayede hayatında oluşan günlük stres ve tasadan, yaşam telaşından kurtulmuş olur. Kendi yaratıcılığını keşfederken diğer yandan da serinkanlı olmayı öğrenir. Çocukların odaklanma ve yoğunlaşma sürelerinde artış olduğu yapılan araştırmalarca gözlenmiş bu nedenle okullarda bununla ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

İster çocuk olsun ister yetişkin dileyen herkes mandala yaparak kendini hem geliştirip hem de rahatlatabilir. Aynı zamanda eğlenebilir. Şimdiden iyi eğlenceler.

Yorumlar