KARPUZ DİYETİ İLE NASIL KİLO VERİLİR?

Özellikle yaz aylarının aranan diyetlerinden biri olan karpuz diyeti hızlı kilo verdiren diyetlerin arasında gelmektedir.Diyetisyenlerin çok hızlı kilo vermek konusunda yaptığı hızlı kilo vermek hızlı kilo almak demek diye söyleseler de yine de kilo vermek uğruna bu uyarılara pek kulak asmıyoruz.

Son yılların en fazla sorgulanan diyetlerinden biri olan karpuz diyeti de hızlı kilo verdiren diyetlerden biridir.Üstelik bir çok kişinin tadına bayılarak yediği karpuzun aynı zamanda zayıflatıyor olması diyetin bu kadar cazip olmasının bir diğer nedenidir.
KARPUZ DİYETİ İLE NASIL KİLO VERİLİR?

Peki nedir? karpuz diyeti nasıl yapılır ?

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın karpuz içinde yüksek miktar da şeker barındıran bir meyvedir.Bu nedenle bu diyeti yaparken dikkatli olmak gerekmektedir.

Son dönemde prostat sağlığı için önemli etkileri olduğu bilinen karpuzun kemik sağlığına da iyi geldiği tespit edilen karpuzun ayrıca diyetini sporla destekleyen kişilerin su ihtiyaçlarını karşıladığı bilinen bir gerçektir.150 gram karpuz 45 kalori içermektedir.Ve bu miktar günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini karşılamaktadır.

Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta  tüketilen karpuz miktarıdır.Çünkü aşırı tüketim kilo verdirmek yerine kilo almanıza sebep olabilir.Özellikle şeker hastası olan kişiler bu anlamda çok daha dikkatli olmalılardır.Hatta şekeri düzeyi oturmamış kişiler kesinlikle uzak durmalılılardır.
Bunun dışında karpuzu  peynirle birlikte tüketmek şekeri dengelemektedir.Çünkü kan şekerini hızla yükselten bir karbonhidrat olan karpuz daha geç sindirilen peynir sayesinde şekerin yükselme hızını dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Gelelim peynır karpuz diyetine; Aşağıda sizin için verdiğimiz listeyi uygulamadan önce bütün gün karpuz peynir tüketmenin sağlığınız için zararlı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.Günlük beslenme listenize mutlaka karpuzun dışında balık,et ve tavuk da eklemelisiniz.Ve tükettiğiniz ekmek miktarına da mutlaka dikkat etmelisiniz.Çünkü hem ekmek hemde karpuz karbonhidrat içerdiğinden aşırı tüketim kalori vermek yerine daha fazla kalori alımına neden olur.

Bu örnek karpuz diyeti menüsü hiçbir sağlık problemi olmayan 25-35 yaş arası fazla hereket etmeyen kadınlar düşünülerek hazırlanmıştır.Bu özellikleri taşımayanlar uygulamamalıdır.Ayrıca yatmadan 2 saat önce yemek yeme olayı kesinlikle noktalanmalıdır.

Karpuz diyeti nasıl yapılır?

Kahvaltı:  1 su bardağı süt
8 yemek kaşığı dolusu müsli

Ara-1:  1 adet şeftali veya 4 kayısı veya 1 incir

Öğle:  1 boydan dilim (200 g) karpuz

1 dilim beyaz peynir
1 dilim tam buğday ekmeği

Ara-2:  1 kutu meyveli yoğurt , 1 kutu süt veya ayran
12 adet badem ,15 adet fındık veya 3 adet tam ceviz veya yoğurtlu semizotu salatası+ 3 adet tam ceviz

Akşam:  İki köfte kadar tavuk, et veya balık (100 gram, ızgara)
dört yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği veya piyaz tüketilebilir.Yanında bol salata ve bir dilim tam buğday ekmeği yenilebilir.

Ara-3:  1 boydan dilim karpuz (200 gram)
1 dilim beyaz peynir

Yorumlar